Досліджено 87% південного неба: астрономи ще сподіваються знайти Дев’яту планету

Астрономи не припиняють пошуки невловимої Дев’ятої планети нашої Сонячної системи. Це теоретичний світ, який може ховатися далеко поза орбітою Нептуна. Ймовірно, вона розташована у хмарі Оорта. Але пошуки поки що не приносять плодів.

Дев'ята Планета
Дев’ята планета розташована настільки далеко, що сонячне світло може взагалі не досягати її. Зображення: IPAC

У нещодавній статті, опублікованій в The Astrophysical Journal, дослідники вивчили дані космологічного телескопа Атакама в Чилі за останні шість років. Знімки, зроблені в період з 2013 до 2019 року охопили майже 87% неба, видимого з Південної півкулі. Команді вдалося ідентифікувати понад 3000 невідомих раніше об’єктів на відстані від 400 до 800 а.о. Але жоден із цих кандидатів не був підтверджений як планета.

Водночас астрономи залишаються оптимістичними. Безплідні пошуки не заперечують теоретичного існування планети. Негативні результати лише звужують місце, де ця планета може теоретично ховатися. Зрештою, дослідження охоплює лише від 10% до 20% можливих місць розташування планети на небі.

Холодний, темний світ

Астрономи вперше почали пошуки Дев’ятої планети у 2016-му, через 10 років після того, як Плутон був позбавлений цього звання та понижений до планетоїда чи транснептунового об’єкта. На наявність масивної планети за Нептуном натякали дивні властивості деяких віддалених об’єктів Сонячної системи.

Дев’ята планета в уявленні художника

Астрономи помітили, що шість скелястих об’єктів за межами орбіти Нептуна дивним чином згруповані. Причому найдальші точки їхніх орбіт розташовані набагато далі від Сонця, ніж найближчі точки. Команда підрахувала, що гравітаційне тяжіння невидимої планети, розміри якої в п’ять — десять разів більші за Землю, може пояснити ексцентриситет орбіт цих каменів.

Величезна відстань

Через півстоліття багато команд безрезультатно намагалися виявити цей теоретичний світ. Найбільшою перешкодою у полюванні на Дев’яту планету є величезна відстань. У той час як Плутон обертається на відстані від 30 до 50 а.о. від Сонця, автори дослідження 2016 року підрахували, що Дев’ята планета, ймовірно, перебуває десь між 400 та 800 а.о. — настільки далеко, що сонячне світло може взагалі не досягати її. Тому побачити Дев’яту планету в оптичному телескопі майже неможливо.

Натомість астрономи звертаються до телескопа ACT, який може досліджувати космос у міліметрових хвилях — короткій формі радіохвиль, близьких до інфрачервоного випромінювання. За даними Міжнародного дослідницького інституту радіоастрономії, міліметрові телескопи часто використовуються, щоб зазирнути у тьмяні крижані газові хмари, де формуються нові зорі, бо такі хмари не поглинають міліметрове світло.

Нагадаємо, що раніше вчені запропонували альтернативу дев’ятій планеті.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine