Дослідники зазнімкували новонароджену екзопланету

Представлене зображення складено з двох знімків, зроблених за допомогою змонтованого на Дуже Великому телескопі ESO (VLT) спектрографа SPHERE. На них можна побачити новонароджену екзопланету, що обертається довкола зорі AF Зайця.

Екзопланета, що обертається навколо зорі AF Зайця. Джерело: ESO/Mesa, De Rosa et al.

АF є молодою зорею головної послідовності, що розташована на відстані 87 світлових років від Землі. Її вік становить лише 24 млн років. Під час аналізу даних, зібраних місіями Hipparcos та Gaia, дві незалежні команди дослідників виявили відхилення світила від розрахункового положення. Вони дійшли висновку, що в AF Зайця є невидимий компаньйон, гравітація якого впливає на її траєкторію.

Щоб перевірити це, астрономи залучили спектрограф SPHERE. Цей інструмент оснащений системою адаптивної оптики, що нейтралізує вплив атмосферної турбулентності, а також коронографом. Він відсікає світло зорі, що дає можливість спостерігати об’єкти, які знаходяться в її околицях.

Спостереження увінчалися успіхом. Дослідникам вдалося зазнімкувати об’єкт на околицях AF Зайця. Ним виявився нещодавно сформований газовий гігант, чия маса приблизно в чотири рази більша за масу Юпітера. На сьогодні це найлегша екзопланета, знайдена за допомогою комбінації методів астрометрії та прямого знімкування.

За словами вчених, за своїми основними фізичними характеристиками AF Зайця нагадує Сонце. Навколо зорі також знайдений залишковий диск, що нагадує пояс Койпера. У майбутньому вчені мають намір продовжити вивчення цієї системи. Це може допомогти їм зрозуміти особливості формування Сонячної системи.

Нагадаємо, що недавно астрономи знайшли землеподібну екзопланету за 72 світлові роки від Сонця.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine