Дорогий і видовищний фінал: NASA витратить на знищення МКС мільярд доларів

Міжнародну космічну станцію (МКС) астронавти відвідують уже 23 роки поспіль. Але за цей час орбітальний форпост помітно вичерпав свій ресурс. У його корпусі почали з’являтися тріщини, очевидними проблемами стають різні аварійні ситуації через витоки кисню й охолоджувачів.

МКС
Вигляд МКС із космічного корабля Crew Dragon Endeavor, сфотографований під час обльоту орбітальної лабораторії після відстикування від порту модуля Harmony. Фото: NASA/NASA/Alamy Live News

Наразі NASA обговорює найбезпечніший спосіб припинення роботи станції на початку 2030-х років. Проте цей план супроводжується вражаючими витратами коштів. Згідно з Scientific American, виведення МКС із експлуатації обійдеться приблизно у мільярд доларів.

Існують два варіанти зведення МКС з орбіти: неконтрольоване падіння в атмосферу чи контрольоване «зіштовхування» за допомогою спеціально розробленого космічного апарату. Обидва варіанти несуть ризик утворення гігантських уламків, що можуть упасти в населених районах Землі. Це може призвести до серйозних наслідків, в тому числі поранень і навіть загибелі людей, а також значних матеріальних збитків.

Раніше NASA могла б заручитися партнерством із «роскосмосом» для використання більш дешевих російських вантажних кораблів «Прогрес» для зміни орбіти гігантської станції. Однак у зв’язку з агресією росії проти України, її ворожим ставленням до США та всього цивілізованого світу цей варіант навіть не розглядається.

МКС

У будь-якому випадку перед вченими стоїть завдання мінімізувати кількість уламків, які потенційно можуть впасти на людей. Це набагато легше сказати, ніж зробити. В ідеалі космічна станція мала би бути спрямована у потрібному напрямку, щоб якомога більша її частина згоріла в атмосфері Землі, а поверхні досягла б мінімальна кількість уцілілих уламків. На жаль, передбачити її точну траєкторію є дуже важким завданням через нерівномірну густину атмосферних газів.

Але в чому є 100-відсоткова упевненість, так це в тому, що МКС закінчить своє життя дорого та яскраво. Орбітальна станція пронизуватиме атмосферу Землі з величезною швидкістю у вигляді вогняної кулі. Це буде сумний, але видовищний фінал міжнародного співробітництва та наукових проривів, що відбувалися протягом десятиліть.

Раніше ми повідомляли про те, як NASA може продовжити використання МКС після 2030 року.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine