Для Місяця розробляють роботів зі змінними кінцівками

Вчені з Массачусетського технологічного інституту розробляють роботів WORMS для виконання різних робіт на поверхні Місяця. За їхнім задумом, вони мають бути повністю модульними, тобто астронавти самі на місці збиратимуть їх з набору кінцівок і тулубів.

Робот WORMS
Робот WORMS. Джерело: Massachusetts Institute of Technology

Як позбутися «зоопарку роботів»?

Команда Space Resources Workshop, яка складається зі співробітників Массачусетського технологічного інституту, пропонує розв’язувати проблему роботів для Місяця. Величезна кількість робіт на його поверхні потребує застосування різноманітних складних машин. При цьому абсолютна більшість з них використовуватиметься лише обмежену кількість часу, а решту — простоюватиме десь в ангарі. По суті, цей «зоопарк роботів» просто займатиме місце, а його ефективність буде вкрай обмеженою.

Розв’язувати цю проблему пропонують за допомогою системи Walking Oligomeric Robotic Mobility System, або ж WORMS. Вона являє собою роботів, загальну конструкцію яких астронавти створюватимуть із різноманітних стандартних частин у залежності від своїх потреб.

Система WORMS

Ідея WORMS з’явилася в інженерів під час підготовки до конкурсу Breakthrough, Innovative and Game-changing (BIG) Idea Challenge, який оголосила NASA для заохочення ентузіастів створювати космічну техніку. Головною його вимогою було створення роботизованої системи, яка могла б самостійно орієнтуватись і пересуватись у складному місячному ландшафті.

У пошуках розв’язання задачі фахівці вирішили пошукати натхнення у природі. Вони помітили, що різні форми тіла тварин забезпечують зручність виконання різних типів пересування. Наприклад, павуку зручно пересуватися вертикальними поверхнями, слону — переносити вантажі.

Але є одна тварина, спосіб пересування якої надзвичайно простий і при цьому універсальний — черв. Він являє собою лише кілька ланок, з’єднаних разом і здатних рухатися одна відносно іншої, й це саме по собі дозволяє йому відносно вільно пересуватися складним ландшафтом.

Але якщо поєднати кілька таких механічних червів разом, вони зможуть імітувати рухи будь-якої тварини, перетворившись на кінцівки робота. Саме такий шестиногий механізм команда Space Resources Workshop і представила на міжнародній аерокосмічній конференції.

Змінні кінцівки WORMS

Ззовні представлений зразок WORMS нагадує простого шестиногого робота. Однак інженери показали, що безпосередньо перед тим, як його зібрали, кінцівки та тулуб являли собою повністю незалежні системи. Тобто з них легко можна скласти будь-яку іншу конфігурацію.

Цьому сприяє спеціальне програмне забезпечення, розроблене групою. Воно використовується в усіх «червах» та тулубах. За задумом розробників, на Місяці астронавти матимуть у своєму розпорядженні ангар із різними базовими елементами, сенсорами, кінцівками-«червами», а також окремим «взуттям» та інструментами для них. Об’єднуючи все це разом, вони завжди матимуть саме того робота, який їм потрібен, і при цьому обладнання, що наразі є зайвим, не займатиме занадто багато місця.

За матеріалами: phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine