Дебютний пуск ABL Space завершився невдачею

10 січня компанія ABL Space Systems зробила першу спробу пуску малого носія RS1. Вона завершилася невдачею. Ракеті не вдалося дістатися орбіти.

Історія компанії ABL Space Systems

ABL Space була заснована у 2017 році колишніми співробітниками SpaceX та Morgan Stanley з метою створення доступного малого носія, призначеного для виведення вантажів на навколоземну орбіту. Компанія зробила ставку на ракету RS1. Вона має двоступеневу конструкцію і використовує керосин як паливо, а рідкий кисень як окислювач. На першому ступені встановлено дев’ять двигунів E2, які є власною розробкою компанії. Другий ступінь оснащений одним силовим агрегатом. RS1 може виводити до 1350 кг вантажу на низькі орбіти при орієнтовній вартості 12 млн доларів за пуск.

Ракета RS1 на стартовому майданчику. Джерело: ABL Space Systems

Спочатку ABL Space обіцяла здійснити перший пуск RS1 ще 2021 року. Але з того часу він кілька разів переносився. Причиною стали як наслідки пандемії COVID-19, так і технічні проблеми. Наприклад, у січні 2022 року другий ступінь RS1 вибухнув під час прожига на полігоні. Проте, компанії все ж вдалося здійснити вогневі випробування компонентів ракети, що дозволило їй перейти до наступного етапу у вигляді орбітального пуску.

Невдалий пуск RS1

RS1 була запущена 10 січня 2023 року з території стартового комплексу на острові Кадьяк (Аляска). На її борту була пара кубсатів OmniTeq. Компанія не вела пряму трансляцію події та спочатку обмежилася лише скупим повідомленням у соцмережах про аномалію, що призвела до передчасного припинення польоту. Пізніше вона повідомила, що невдовзі після пуску на першому ступені RS1 відключилися всі двигуни, внаслідок чого вона впала назад на стартовий майданчик і вибухнула. Це спричинило пошкодження пускового комплексу. Точний масштаб збитків поки що встановлюється.

Варто нагадати, що у листопаді – грудні 2022 року ABL Space кілька разів вивозила RS1 на стартовий майданчик з метою пуску. Але щоразу він скасовувався через виявлені, під час передстартового відліку, неполадки та збої.

Також варто сказати, що аварія RS1 сталася лише через 24 години після невдачі, що спіткала інший комерційний носій. Йдеться про ракету LauncherOne компанії Virgin Orbit, яка не зуміла досягти орбіти через збій на ділянці роботи другого ступеня.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine