Де у протопланетних дисках ховається чадний газ?

Астрономи розгадали загадку, чому у протопланетних дисках спостерігається менше чадного газу, ніж мало би бути. Виявилося, що більша його частина ховається у крижаних брилах.

Чадний газ у протопланетних дисках
Чадний газ у вигляді криги. Джерело: M.Weiss/Center for Astrophysics | Harvard & Smithsonian

Протопланетні диски та чадний газ

Протопланетні диски — це суміш газів і різнорозмірних уламків, що обертаються навколо молодих зір. Вони слугують «будівельним матеріалом» для утворення планет. Однією з найбільш помітних сполук при цьому є монооксид вуглецю. Але з ним пов’язана одна загадка.

Чадного газу у протопланетних дисках у 3-100 разів менше, ніж це передбачає теорія. Такий великий розкид результатів зумовлений різними умовами спостереження. Ця невідповідність дуже сильно заважає вченим, адже багато в чому саме за цією сполукою визначають масу та деякі інші характеристики зоряних систем, що народжуються.

Загадку змогли розв’язати вчені з Гарвардського та Смітсонівського університетів на чолі з Дайаною Пауел. Вони припустили, що чадний газ може просто знаходитися в іншому агрегатному стані. При цьому варто зауважити, що фізичні процеси, які відбуваються всередині протопланетного диску, вважаються достатньо передбачуваними. Але дослідження показало, що це не так.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №6 (181) 2020

До товару

Крига впливає на формування планетних систем

Пауел дійшла висновку, що протягом мільйона років після того, як утворився протопланетний диск, чадний газ починає активно конденсуватися на частинках криги, які достатньо швидко ростуть. А сам монооксид вуглецю при цьому стає невидимим для наземних телескопів.

Для того, аби перевірити це припущення, вчені порівняли отриману модель із результатами спостереження чотирьох достатньо близьких молодих планетних систем: TW Південної Гідри, HD 163296, DM Тельця та IM Вовка. Усі вони підтвердили нову модель.

Найцікавше у новій теорії те, що таке дрібномасштабне явище, як фазовий перехід на поверхні криги, може вплинути на всю модель утворення планетних систем. Космічний телескоп James Webb міг би підтвердити чи спростувати цю теорію, тож на результати його досліджень із нетерпінням чекає багато вчених.

За матеріалами: phys.org

Только самые интересные новости и факты в нашем Telegram-канале!

Присоединяйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів