Далекий пульсар породжує неймовірно потужне випромінювання

Астрономи виявили гамма-випромінювання дуже високих енергій навколо далекого пульсара PSR J0248+6021. Воно народжується десь у туманності, яка оточує цю мертву зорю.

Пульсар
Пульсар. Джерело: phys.org

Види пульсарів

За допомогою Великої висотної обсерваторії повітряних потоків (LHAASO) міжнародна команда астрономів виявила гамма-випромінювання дуже високих енергій навколо пульсара PSR J0248+6021, яке може бути гало пульсара або пульсарною вітровою туманністю. Про це відкриття повідомляється у статті, опублікованій 6 жовтня на сервері препринтів arXiv.

Пульсари — це сильно намагнічені нейтронні зорі, що обертаються і випромінюють пучок електромагнітного випромінювання. Зазвичай їх виявляють у вигляді коротких сплесків радіовипромінювання, однак деякі з них також спостерігаються за допомогою оптичних, рентгенівських і гамма-телескопів.

Джерела, що випромінюють гамма-випромінювання з енергією фотонів від 100 ГеВ до 100 ТеВ, називаються джерелами гамма-випромінювання дуже високих енергій (ДВЕ), тоді як джерела з енергією фотонів понад 0,1 ПеВ відомі як джерела гамма-випромінювання надвисоких енергій. Природа цих джерел все ще недостатньо вивчена, тому астрономи постійно шукають нові об’єкти цього типу, щоб охарактеризувати їх, що могло б пролити більше світла на їхні властивості в цілому.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Випромінювання пульсара PSR J0248+6021

Відкритий у 1997 році, PSR J0248+6021 є пульсаром середнього віку з періодом обертання приблизно 217 мілісекунд і потужністю обертання на рівні 213 децимільйонів ерг/с. Пульсар має надзвичайно високу міру дисперсії — близько 370 пк/см³, що, найімовірніше, пов’язано з його розташуванням у щільній гігантській області іонізованого атомарного водню (область HII), позначеній W5, на відстані близько 6500 світлових років.

Команда астрономів на чолі з Чжен Цао з Китайської академії наук (CAS) повідомляє про виявлення гамма-випромінювання VHE, розташованого поблизу позиції PSR J0248+6021. Цей висновок ґрунтується на даних, отриманих за допомогою Водно-Черенковської детекторної решітки (WCDA) LHAASO.

Проаналізувавши дані WCDA, команда Цао виявила три джерела гамма-випромінювання, два з яких за кутовою відстанню є близькими до PSR J0248+6021. Одне з них виявилося протяжним джерелом, що відповідає 1LHAASO J0249+6022, описаному в першому каталозі LHAASO, а інше — точковим джерелом із кутовою відстанню приблизно 1,2 градуса від пульсара.

Природа випромінювання пульсара

Згідно зі статтею, не було знайдено чіткого розширеного багатохвильового аналога 1LHAASO J0249+6022 від радіо- до ГеВ-діапазону. Тому автори дійшли висновку, що найімовірнішим поясненням виявленого гамма-випромінювання VHE є зворотний комптонівський процес високорелятивістських електронів і позитронів, інжектованих PSR J0248+6021.

Астрономи зазначили, що морфологія гамма-випромінювання VHE дозволяє припустити, що 1LHAASO J0249+6022 є гало пульсара ТеВ або пульсарною вітровою туманністю, пов’язаною з PSR J0248+6021.

«Ці електрони та позитрони, згідно з гіпотезою, або обмежені в туманності пульсарного вітру, або вже втекли в міжзоряне середовище, утворивши гало пульсара», — підсумували дослідники.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів