Царство стародавніх кратерів і розломів: ESA показала, який би вигляд мав політ над Марсом

Європейська космічна агенція (ESA) опублікувала анімацію, створену на основі даних, зібраних місією Mars Express. Вона дає змогу уявити, який би вигляд мав політ над борознами Червоної планети.

Марс має досить різноманітний рельєф. На планеті можна знайти й величезні кратери, і супервулкани, і полярні шапки з вуглекислоти. А ще на Марсі є величезна кількість різноманітних розломів і борозен, починаючи від велетенських долин Марінера і закінчуючи Лабіринтом ночі.

Представлена анімація демонструє один із таких регіонів, відомий під назвою Nili Fossae. Він складається з паралельних западин глибиною в сотні метрів і довжиною в кілька сотень кілометрів. Вони тягнуться вздовж східного краю величезного ударного кратера під назвою Рівнина Ісіда.

Ролик був зроблений на основі даних, зібраних стереокамерою високої роздільної здатності (HRSC) апарата Mars Express. Спочатку віртуальна камера рухається до великих западин на півночі, а потім повертається і прямує на південь. У фінальній частині вона підіймається на більшу висоту і ми можемо побачити кратер Єзеро, який є місцем посадки ровера Perseverance.

Западини Nili Fossae насправді являють собою грабени. Такі структури виникають, коли земля, що знаходиться між двома паралельними розломами, розривається й обсипається. Найімовірніше, їхнє утворення пов’язане з осіданням марсіанської кори після формування Рівнини Ісіди. На це вказує те, що аналогічні розломи розташовані на іншій стороні кратера.

Стародавні грабени в регіоні Nili Fossae. Джерело: ESA

Останніми роками вчені зосередили свою увагу на Nili Fossae через неймовірну кількість різноманітних мінералів, знайдених у цій ділянці, включно із силікатами, карбонатами та глинами. Такі сполуки утворюються в присутності води. Це вказує на те, що в далекому минулому цей регіон мав вологий клімат. Більша частина ґрунту тут сформувалася понад 3,5 мільярда років тому, коли вода на Марсі зустрічалася в надлишку. Вчені вважають, що вона текла не тільки поверхнею, а й під нею, утворюючи підземні гідротермальні потоки, які нагрівалися стародавніми вулканами.

Через те, що це місце може розповісти нам про давнє і багате на воду минуле Марса, Nili Fossae розглядали як можливе місце посадки марсохода Curiosity, але зрештою його відправили до кратера Ґейла. А ось ровер Perseverance сів хоча й не на території Nili Fossae, але відносно недалеко.

Раніше ми розповідали про те, як космічні апарати зазнімкували Місто інків.

За матеріалами ESA

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна