Чи створять для приватного космосу нові стандарти безпеки

Конгресу США радять скасувати мораторій на розробку правил безпеки для приватних космічних перевізників, який діє з 2004 року. Нові стандарти могли б зробити запуски цих компаній безпечнішими. Але водночас вони можуть створити бюрократичні перепони, що сповільнять розробку.

Космоплан Virgin Galactic
Космоплан Virgin Galactic. Джерело: MarsScientific.com & Trumbull Studios

Мораторій на розробку стандартів

Корпорація RAND, яка здійснює послуги у галузі аналітики, надала Конгресу США звіт щодо ситуації з розробкою та застосуванням стандартів безпеки у галузі комерційного освоєння космосу. У ньому вони пропонують не продовжувати мораторій на розробку таких документів, які були б обов’язковими до виконання усіма компаніями.

Мораторій був прийнятий 2004 року, коли приватні космічні компанії США тільки розпочинали свою роботу. Ніхто не знав, що їм треба робити, аби здійснити те, чого не змогли досягти державні програми. Тож усі вирішили, що правила безпеки тільки загальмують інновації.

Обмеження мали зняти ще 2012-го. Проте тоді промисловість вмовила законодавців продовжити мораторій. Потім ще і ще. Зрештою, 2015 року ухвалили рішення, що він діятиме до 1 жовтня 2023-го, яке тоді здавалося далеким майбутнім.

Чи продовжать мораторій на стандарти

У своїй доповіді RAND відзначає, що за час дії мораторію приватні виробники могли на добровільній основі запровадити у себе стандарти, які розробляли для них організації ASTM International та ISO. Загалом кількість подібних документів сягає 20.

Але прогрес у цій галузі надзвичайно повільний. Ніхто не думає навіть про те, як застосувати хоча б ці чисто технічні стандарти. Що вже казати про надзвичайно товсту теку з інструкціями, які в разі припинення мораторію має їм надати Федеральне управління авіації (FAA).

Щобільше, у самій FAA теж не готові за пів року надати такий пакет стандартів безпеки, а тільки будуть його розробляти. Проте RAND рекомендує американським законодавцям не подовжувати строк дії мораторію. Аргументують вони це тим, що його умови дозволяють у разі великої аварії екстрено давати FAA право розробляти їх. Тож краще робити це планово і розсудливо, ніж нашвидкуруч, коли обставини цього вимагатимуть.

Реакція промисловців

Тим часом приватні компанії до введення обов’язкових стандартів безпеки зовсім не готові й сподіваються, що мораторій вкотре продовжать. «Я не відчуваю, що хтось справді готовий зрозуміти ці правила», — сказала Каріна Дріс, президентка Федерації комерційних космічних польотів.

«З огляду на світовий досвід, я очікую, що цей мораторій буде продовжений», — сказав Кріс Джерас, керівник програми NASA Suborbital Crew (SubC), яка розглядає можливість польотів державних службовців на комерційних суборбітальних апаратах. Він зазначив, що NASA не має чіткої позиції щодо необхідності мораторію і що його продовження залежить від Конгресу.

За матеріалами spacenews.com.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine