Чи помітили б на планеті-близнючці Землі наше існування?

Науковці з Інституту SETI зацікавились питанням, а що було б, якби десь далеко від нас була планета, в усьому подібна на Землю, і вчені на ній подивилися б у бік Сонячної системи. Що вони могли б побачити чи почути? Відповідь виявилася приголомшливою.

Пошук сигналів
Пошук сигналів. Джерело: phys.org

Техномаркери

Нещодавно Софія Шейх з Інституту SETI разом із Characterizing Atmospheric Technosignatures та колегами з Пенсильванського університету опублікувала дослідження, в якому відповіла на запитання, наскільки помітною є наша цивілізація для розумних істот, що живуть біля інших зір.

Взагалі Інститут SETI — це провідна наукова установа, яка займається пошуком позаземного життя. При цьому тамтешні науковці насамперед шукають те, що називається загальним терміном «техносигнатури», або «техномаркери». Так називають будь-який прояв позаземних технологій, який ми здатні помітити з Землі чи її орбіти.

При цьому дослідники та ентузіасти зазвичай виходять з припущення, що техномаркери відносно легко можуть бути знайдені біля будь-якої зорі Чумацького Шляху, треба тільки достатньо уважно на неї дивитися. Однак упередження неодноразово критикувалося науковцями, які стверджують, що радіосигнали чи сліди промислових викидів в атмосфері екзопланети зі збільшенням відстані стають непомітними для земного спостерігача.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Комплект журналів Місяць та Марс

До товару

Щоб розібратися, що ж там насправді відбувається, Софія Шейх і змоделювала, що було б, якби далеко в космосі існував близнюк Землі й там були б свої науковці Інституту SETI з усім сучасним арсеналом астрономічних приладів. З якої відстані вони могли б помітити різні види техномаркерів?

З якої відстані можна виявити техномаркери
З якої відстані можна виявити техномаркери? Джерело: phys.org

Чи добре видно людську цивілізацію?

Взагалі серед техномаркерів вчені виділяють кілька великих груп ознак: радіосигнали, атмосферні сліди, візуальні ознаки присутності розумних істот і, нарешті, матеріальні артефакти у вигляді різних залізяк, які інші розумні істоти посилають у космос. Останнім часом через розвиток космічних телескопів саме про склад атмосфер говорять як про найнадійніший біомаркер.

Нове дослідження показало, що припущення про те, що відстань, з якої порівнювані з нашими засоби спостереження можуть виявити подібну до земної цивілізацію, значно менша за галактичний диск, правильне. Навіть наші найпотужніші техномаркери видно з відстані у максимум 12 тис. світлових років, що навіть менше, ніж відстань до центра Чумацького Шляху.

І ці техномаркери — саме радіосигнали, точніше — досить специфічний їхній різновид. Йдеться про сигнали, надіслані радіотелескопами. Вони, по своїй суті, є вузькими променями, спрямованими у певну ділянку неба.

Наступний за ними за легкістю виявлення техномаркер — найпотужніші військові радари. Вони «обмацують» усе небо, проте їхні сигнали взагалі не несуть жодної інформації. Виявити таке джерело випромінювання можна з відстані у кілька десятків світлових років.

І тільки з відстані у кілька світлових років, тобто приблизно з найближчих до нас зір, можна впевнено вловлювати промені потужних лазерів, звичайне радіо і телебачення, а також найпомітніший наслідок роботи промисловості — оксид азоту в атмосфері Землі.

Щодо вогнів міст, теплових островів та ненаправлених лазерів, то їх можна побачити перебуваючи хоча б у межах Хмари Оорта. Ну а супутники на орбіті взагалі можна роздивитися лише тоді, коли телескоп стоїть не далі, ніж на Марсі.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів