Чи можливо відрізнити сфери Дайсона від квазарів?

Сфери Дайсона — це гіпотетичні мегаструктури, які будує інопланетна цивілізація, щоб використовувати всю енергію своєї зорі. Проте навіть їх нам дуже важко побачити, а тим більше — відрізнити від природних астрономічних об’єктів.

Сфери Дайсона
Сфери Дайсона. Джерело: phys.org

Сфери Дайсона та червоні карлики

Науковці продовжують шукати в космосі інопланетні цивілізації. І одним з основних способів це зробити є вишукування сфер Дайсона. Проте у цьому пошуку заважає їхня зовнішня схожість на цілком природні об’єкти.

Сама по собі Сфера Дайсона — це гігантська структура, що має діаметр, близький до орбіти планети, що отримує стільки ж світла, як і Земля. Власне, для того, аби вловити енергію зорі, вони, на думку тих, хто їх шукає, і мають будуватися. Вважається, що розвинена цивілізація потребуватиме набагато більше енергії, ніж наша.

Проте побачити їх самі по собі на космічних відстанях все одно практично неможливо. Найкраще це робити в інфрачервоному діапазоні, адже саме там вони випромінюють надлишкову енергію. Але в такому випадку вони стають схожими на червоні карлики, але це — тільки на перший погляд.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №4 2021 (185)

До товару

Насправді розрізнити ці два типи об’єктів можливо. Адже ми абсолютно точно знаємо, яким є і сам червоний карлик, і його типовий спектр випромінювання. Тож усе, що відрізняється від нього, є чимось цікавим.

Проєкт Hephaistos та квазари

Окрилені такою можливістю, науковці заснували проєкт Hephaistos. Суть його в тому, аби зібрати дані від астрономічних супутників Gaia, 2MASS та WISE, що працюють саме в інфрачервоному діапазоні.

Загалом проаналізували близько 5 млн об’єктів, серед них вчені виявили 7, спектри яких дуже сильно відрізнялися від маленьких червоних зір. Тож вони поспішили оголосити їх кандидатами у сфери Дайсона.

Щоправда, інші астрономи закликали їх не квапитися. Вони встановили, що це можуть бути квазари, тобто чорні діри, що активно поглинають та викидають речовину. Якщо галактики, в яких вони розташовані, вкриті щільними хмарами пилу, вони повинні мати саме такий вигляд.

Тож у пошуку сфер Дайсона виникає нова проблема: як відрізнити їх від затінених пилом квазарів. Дослідники пропонують не доводити кожен випадок окремо, а спочатку дослідити наявні активні чорні діри, аби зрозуміти їхні спектри й одразу виключати їх у майбутніх розвідках.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів