Понад 40 років вчені сперечаються щодо того, чи існують на Венері блискавки. Раніше на користь їхнього існування свідчили так звані електромагнітні хвилі-свистуни. Однак дані, зібрані Parker Solar Probe, говорять про те, що електричні розряди можуть тут бути ні до чого.
Блискавки на Венері
Дослідження, проведене командою з Університету Колорадо в Боулдері, Університету Західної Вірджинії, Університету Каліфорнії в Лос-Анджелесі та Університету Каліфорнії в Берклі, змусило по-новому подивитися на те, що відбувається в атмосфері найближчої до нас планети.
1978 року туди прибув апарат NASA Pioneer Venus. Уже було відомо, що ця планета вкрита товстим шаром хмар, а під ними ховається розжарена і непридатна для існування людини атмосфера. Тож зонд провів дослідження електромагнітного поля і виявив так звані свистуни, або ж хвилі, що свистять.
Ці коливання відбуваються на частоті від 1 до 30 кГц і отримали свою назву через те, що радіоаматори чують їх в ефірі як свист. Свистуни можуть бути викликані різноманітними причинами, але на Землі їхньою основною причиною є саме блискавки.
Самих блискавок на Венері ніхто не бачив. Однак більшість вчених підтвердила, що причиною свистунів є електричні розряди, які ховаються від нас у товщі хмар. Інші дослідники із цим не погодилися. І ось тепер скептики знайшли аргументи на свою користь.
Загадкові процеси в атмосфері
У новому дослідженні науковці проаналізували дані, зібрані апаратом Parker Solar Probe 2021 року під час його близького проходження Венери. Більш досконала, ніж на Pioneer Venus, апаратура підтвердила існування свистунів, проте вони були якісь дивні.
На Землі та інших планетах, де існування блискавок підтверджене, вони випромінюються вгору, тобто у космос. А тут вони, навпаки, були спрямовані до поверхні. Це і примусило вважати, що за їхнє виникнення відповідальні не звичайні блискавки, а якісь інші електромагнітні явища.
Що це може бути, вчені не знають. Але підозрюють, що причиною їх можуть бути перез’єднання силових ліній магнітного поля планети, які час від часу перекручуються доволі химерним чином і розриваються.
Однак усе це ще не означає, що блискавок на Венері немає. Можливо, вони все ж там є, але їх мало. Остаточну крапку в цьому питанні зможуть поставити майбутні дослідження.
За матеріалами www.sciencealert.com.
Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine