Чи досліджуватимуть Марс роботи-бджоли

Вчені вже кілька років розробляють проєкт дослідження Марса за допомогою безпілотних літальних апаратів із гнучкими крилами. Теоретично такі роботи-бджоли зможуть літати набагато краще, ніж апарат Ingenuity. Проте чи буде здійснена така місія насправді, інженери сказати не можуть.

Роботи-бджоли
Роботи-бджоли. Джерело: phys.org

Політ на Марсі

Вже декілька років як керований політ в атмосфері Марса не є фантастикою. Попри достатньо скромні показники гелікоптер Ingenuity показав, що це — не така вже й складна річ. І тепер вчені хочуть досліджувати Червону планету за допомогою зовсім вже фантастичних роботів.

Насправді цей проєкт з’явився ще до того, як Ingenuity здійснив свій перший успішний політ. Розпочався він у Токійському університеті. Однак свій розвиток отримала вже в американців. А у 2018 році проєкт підтримали в NASA.

Ідея полягала в тому, щоб відправити на Марс мініатюрний літальний апарат із гнучкими крилами. Принцип, згідно з яким він рухається, нагадує бджолу. На Землі подібні конструкції випробовувалися неодноразово, проте щодо ефективності такого робота на Марсі, були сумніви. З одного боку сила тяжіння там складає лише 38 відсотків земної. З іншого — тиск атмосфери в 100 разів менший, ніж на нашій планеті.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Марс №1 2024 (190)

До товару

Сучасний стан проєкту

Поки роботи-бджоли були на стадії теоретичних розробок, значно простіший в реалізації проєкт Ingenuity, вже летів на Марс. У 2020 році він здійснив свій перший політ і стало зрозуміло, що він занадто великий і може триматися в повітрі лише 3 хвилини. Але в цілому аеродинаміка на Червоній планеті працює дуже непогано.

Але менший апарат з легшими крилами був би краще. Тим більше, що в тому об’ємі, який займав Ingenuity їх можна було б розмістити декілька. І тут вченим знову згадалися роботи-бджоли. Хоча для їх запуску на Марс в конструкцію треба було внести ще чимало вдосконалень.

В першу чергу не було зрозуміло, як тонкі та гнучкі з’єднання крил взаємодіятимуть із холодною і несхожою на земну атмосферою Марса. Крім того, вони поки що не можуть зменшити до достатнього розміру батареї та систему керування. Також поки не зрозуміло, як роботи-бджоли літатимуть без GPS.

Тож, роботи-бджоли на Марс найближчими роками не полетять. Однак вчені не полишають надії використати їх у майбутньому.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів