Чи досліджуватимуть Марс роботи-бджоли

Вчені вже кілька років розробляють проєкт дослідження Марса за допомогою безпілотних літальних апаратів із гнучкими крилами. Теоретично такі роботи-бджоли зможуть літати набагато краще, ніж апарат Ingenuity. Проте чи буде здійснена така місія насправді, інженери сказати не можуть.

Роботи-бджоли
Роботи-бджоли. Джерело: phys.org

Політ на Марсі

Вже декілька років як керований політ в атмосфері Марса не є фантастикою. Попри достатньо скромні показники гелікоптер Ingenuity показав, що це — не така вже й складна річ. І тепер вчені хочуть досліджувати Червону планету за допомогою зовсім вже фантастичних роботів.

Насправді цей проєкт з’явився ще до того, як Ingenuity здійснив свій перший успішний політ. Розпочався він у Токійському університеті. Однак свій розвиток отримала вже в американців. А у 2018 році проєкт підтримали в NASA.

Ідея полягала в тому, щоб відправити на Марс мініатюрний літальний апарат із гнучкими крилами. Принцип, згідно з яким він рухається, нагадує бджолу. На Землі подібні конструкції випробовувалися неодноразово, проте щодо ефективності такого робота на Марсі, були сумніви. З одного боку сила тяжіння там складає лише 38 відсотків земної. З іншого — тиск атмосфери в 100 разів менший, ніж на нашій планеті.

Сучасний стан проєкту

Поки роботи-бджоли були на стадії теоретичних розробок, значно простіший в реалізації проєкт Ingenuity, вже летів на Марс. У 2020 році він здійснив свій перший політ і стало зрозуміло, що він занадто великий і може триматися в повітрі лише 3 хвилини. Але в цілому аеродинаміка на Червоній планеті працює дуже непогано.

Але менший апарат з легшими крилами був би краще. Тим більше, що в тому об’ємі, який займав Ingenuity їх можна було б розмістити декілька. І тут вченим знову згадалися роботи-бджоли. Хоча для їх запуску на Марс в конструкцію треба було внести ще чимало вдосконалень.

В першу чергу не було зрозуміло, як тонкі та гнучкі з’єднання крил взаємодіятимуть із холодною і несхожою на земну атмосферою Марса. Крім того, вони поки що не можуть зменшити до достатнього розміру батареї та систему керування. Також поки не зрозуміло, як роботи-бджоли літатимуть без GPS.

Тож, роботи-бджоли на Марс найближчими роками не полетять. Однак вчені не полишають надії використати їх у майбутньому.

За матеріалами phys.org

Астроном-аматор пів року створював напрочуд деталізовані інфографіки 1600 екзопланет
Завершився перший річний експеримент NASA з імітації проживання на Марсі
Стандартна свічка: наднова дала змогу визначити відстань до далекої галактики
James Webb побачив в космосі перстень з діамантами
Знайти мікроба в частці льоду: космічні апарати зможуть знайти життя на Енцеладі
Коли Антарктида вкрилася кригою?
На що схожий спалах нової у рентгенівському діапазоні?
Протонні промені можуть швидко доставити зонд до Проксими Центавра
Корабель Orion, що готується до польоту на Місяць, потрапив на фото
949 із 949: виготовлено останній компонент дзеркала Надзвичайно Великого телескопа