Зараз Україну накриває неймовірна спека. Вона викликала суперечки щодо того, чи звичайне це явище, чи клімат справді змінюється у порівнянні з доіндустріальним рівнем. Відповідь на це питання знають фахівці Українського гідрометеорологічного центру.

Спека в Україні
Уже кілька тижнів, як в Україні спостерігається небувала спека. Щоправда, не лише в Україні й не лише в останні кілька тижнів. Починаючи з торішнього червня, кожен місяць на планеті Земля ставав рекордним за середнім показником температури. І це викликало пожвавлення дискусій щодо того, змінюється клімат чи ні.
Тема ця складна через те, що люди, зазвичай, судять про стан клімату з власних відчуттів за короткий термін і отриманих в якомусь певному місці. Проте метеорологи вже достатньо давно зрозуміли, що цей шлях — хибний. Бо хтось сидить в Україні за спеки +40, хтось — у Лондоні, й там +20, у когось кондиціонер, а хтось — в Антарктиді, а там — полярна ніч.
Саме тому вчені, по-перше, спираються виключно на показання приладів, по-друге, рахують середні значення протягом доби, місяця чи року для певної місцевості чи всієї Землі. По-третє, коли мова про висновки щодо змін, завжди порівнюють результати з тим, що спостерігалося певний час тому.

Чи була за Шевченка така спека
Зазвичай, коли говорять про зміни клімату, то порівнюють сучасні середні температури з доіндустріальним рівнем. Наприклад, із XIX століттям, коли жив Тарас Шевченко. І цей підхід навіть зрозумілий із побутового погляду. А й справді, чи бувала в ті часи така спека?
Щоправда, середнє значення температури за добу чи місяць — не дуже зрозумілий показник. Тому вчені, зокрема і з Українського гідрометеорологічного центру, використовують інший — індекс зміни клімату.
Ця величина показує, наскільки частіше у певному місяці почала зустрічатися певна температура у порівнянні з доіндустріальним рівнем. Звичайно, що і в часи Тараса Шевченка у червні в Україні бувало +34°С, але не так вже й часто. Наскільки саме — і відповідає індекс зміни клімату.
Індекс зміни клімату
Конкретно для середини липня 2024 року для більшості території України цей показник складає 4–5, лише де-не-де він нижчий. Тобто саме у стільки разів ось така спека, як зараз, бувала рідше у часи Шевченка.

Також з опублікованих даних зрозуміло, що йдеться про аномальний холод, як у деяких окремих регіонах Європи. Адже середня добова температура в Україні за цей період на 8–14 градусів перевищувала ту, що була в доіндустріальні часи. Українські метеорологи з цього роблять однозначний висновок, що зміни клімату таки відбуваються.
За матеріалами www.facebook.com/UkrHMC