Чи була така спека за життя Тараса Шевченка?

Зараз Україну накриває неймовірна спека. Вона викликала суперечки щодо того, чи звичайне це явище, чи клімат справді змінюється у порівнянні з доіндустріальним рівнем. Відповідь на це питання знають фахівці Українського гідрометеорологічного центру.

Індекс зміни клімату у липні 2024
Індекс зміни клімату у липні 2024-го. Джерело: Український гідрометеорологічний центр

Спека в Україні

Уже кілька тижнів, як в Україні спостерігається небувала спека. Щоправда, не лише в Україні й не лише в останні кілька тижнів. Починаючи з торішнього червня, кожен місяць на планеті Земля ставав рекордним за середнім показником температури. І це викликало пожвавлення дискусій щодо того, змінюється клімат чи ні.

Тема ця складна через те, що люди, зазвичай, судять про стан клімату з власних відчуттів за короткий термін і отриманих в якомусь певному місці. Проте метеорологи вже достатньо давно зрозуміли, що цей шлях — хибний. Бо хтось сидить в Україні за спеки +40, хтось — у Лондоні, й там +20, у когось кондиціонер, а хтось — в Антарктиді, а там — полярна ніч.

Саме тому вчені, по-перше, спираються виключно на показання приладів, по-друге, рахують середні значення протягом доби, місяця чи року для певної місцевості чи всієї Землі. По-третє, коли мова про висновки щодо змін, завжди порівнюють результати з тим, що спостерігалося певний час тому.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Марс №1 2024 (190)

До товару

Чи була за Шевченка така спека

Зазвичай, коли говорять про зміни клімату, то порівнюють сучасні середні температури з доіндустріальним рівнем. Наприклад, із XIX століттям, коли жив Тарас Шевченко. І цей підхід навіть зрозумілий із побутового погляду. А й справді, чи бувала в ті часи така спека?

Щоправда, середнє значення температури за добу чи місяць — не дуже зрозумілий показник. Тому вчені, зокрема і з Українського гідрометеорологічного центру, використовують інший — індекс зміни клімату.

Ця величина показує, наскільки частіше у певному місяці почала зустрічатися певна температура у порівнянні з доіндустріальним рівнем. Звичайно, що і в часи Тараса Шевченка у червні в Україні бувало +34°С, але не так вже й часто. Наскільки саме — і відповідає індекс зміни клімату.

Індекс зміни клімату

Конкретно для середини липня 2024 року для більшості території України цей показник складає 4–5, лише де-не-де він нижчий. Тобто саме у стільки разів ось така спека, як зараз, бувала рідше у часи Шевченка.

Спека в Україні.
Спека в Україні. Джерело: Український гідрометеорологічний центр

Також з опублікованих даних зрозуміло, що йдеться про аномальний холод, як у деяких окремих регіонах Європи. Адже середня добова температура в Україні за цей період на 8–14 градусів перевищувала ту, що була в доіндустріальні часи. Українські метеорологи з цього роблять однозначний висновок, що зміни клімату таки відбуваються.

За матеріалами www.facebook.com/UkrHMC

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів