Минулий червень знову виявився найспекотнішим в історії Землі

Місяць, що нещодавно закінчився виявився найспекотнішим в історії Землі червнем. Він побив встановлений минулого року рекорд і цілком може статися так, що рекорди триватимуть й надалі попри те, що океанічні течії сприятимуть охолодженню планети.

Червень знову став рекордним в плані температури
Червень знову став рекордним в плані температури. Джерело: phys.org

Спекотний червень

Європейська служба відстеження зміни клімату Copernicus повідомила, що червень 2024 року встановив черговий температурний рекорд. Глобальна температура на Землі (тобто середня температура, виміряна в різних її точках протягом доби) виявилася вищою, ніж у будь-якому шостому місяці року за всю історію спостережень.

Це почалося ще минулого року, коли червень 2023 року виявився найспекотнішим за всю історію метеорологічних спостережень. Потім був липень, який у масштабах усієї Землі взагалі зазвичай був найспекотнішим. Тож температурний рекорд, встановлений тоді, взагалі є найвищим за показниками глобальної температури, зафіксованими за весь час спостережень.

Відтоді кожен наступний місяць виявлявся рекордним порівняно з попередніми роками. Тобто червень 2024 року виявився 13 у черзі найспекотніших місяців, які йдуть поспіль. Учені вважають, що навіть якщо ця черга і перерветься, це все одно свідчить про те, що розігрів планети стає неконтрольованим.

Що чекати далі

Чималий внесок у 13-місячну низку рекордів зробило Ель-Ніньо, яке спостерігалося наприкінці 2023 року. Це явище полягає в піднятті в Тихому океані теплої течії, яка нагріває повітря біля поверхні. Унаслідок цього глобальна температура зростає без жодного впливу людини.

Проте Ель-Ніньо вже закінчилося. Незабаром має з’явитися його протилежність — холодна течія Ла-Нінья. Але температура на планеті все ще б’є рекорд за рекордом. Від спеки неймовірно страждають Індія, Саудівська Аравія, США та Мексика. Водночас у Кенії, Китаї, Афганістані та Бразилії йдуть нищівні зливи.

Цей факт також пов’язаний з температурою, оскільки опади утворюються з води, що випаровується з поверхні океану. А її температура залишається рекордно високою вже 15 місяців. Що стосується глобальної температури повітря, то протягом останніх 12 місяців вона в середньому на 1,64°C вища за доіндустріальний рівень.

І це при тому, що 2015 року в Парижі представники 192 країн погодилися, що треба не допустити її підвищення більш ніж на 1,5°C до 2050 року. Науковці зазначають, що показники, які спостерігаються, все ще занадто короткострокові, щоб говорити, що угода не виконується. Однак ознаки справді тривожні й шанс кліматичної катастрофи весь час збільшується.

За матеріалами phys.org

Геомагнітна тривога: вчені попередили про полярні сяйва 24 липня
Тариф Starlink за 1,25 млн доларів пропонує доступ до інтернету на швидкості 8 Гбіт/с
Класична спіраль: Hubble зазнімкував галактику без перетинки
Темна енергія слабшає: вчені отримали суперечливі дані про найзагадковішу силу Всесвіту
Пожежа на стартовому майданчику знищила ракету компанії ABL Space
Таємничі темні комети можуть бути джерелом походження води на Землі
Місяць повільно віддаляється від Землі й починає впливати на нас
Juno зробив дивовижне фото Юпітера
Новий квантовий комп’ютер встановив рекорд швидкості дії
Blue Origin демонструє технологію вертикальної посадки ракети New Glenn: відео