Чи будуть США повертати зразки з Марсу на Землю

В США відбуваються дебати стосовно майбутньої місії, що має доправити на Землю зразки з Марсу, які зараз збирає ровер Perceverance. Їх дослідження передбачене вже прийнятою програмою, але зараз їй загрожує скорочення фінансування.

Зразки з Марсу допоможуть визначити, чи було колись на ньому життя
Зразки з Марсу допоможуть визначити, чи було колись на ньому життя. Джерело: phys.org

Чи вистачить у США грошей на Марс?

Повернення згразків ґрунту з Марсу на Землю є одним із головних пріорітетів дослідницької програми NASA. Вважається, що це може дати відповідь на одвічне питання, чи існувало колись життя на Червоній планеті. Вже зараз ровер Perseverance, виготовлений Лабораторією реактивного руху (JPL) у Пасадені в штаті Каліфорнія, збирає та консервує ці матеріали. Проте амбітна програма може стати жертвою скорочення бюджету.

Зараз це питання активно обговорюєтсья. Цікаво, що лінія розколу є регіональною, а не партійною. Каліфорнійські законодавці, які підтримують роботу над програмою доправлення зразків із Марса в комплексі в Пасадені, протистоять прихильникам розгалуженого Центру космічних польотів імені Годдарда в Меріленді та Вірджинії.

Місія на Марс також зіткнулася з іншою проблемою: згідно з аналізом фахівців, вона займе більше часу, ніж вважалося досі. Космічне відомство готується до найгіршого. Минулого тижня JPL оголосила про масштабні звільнення — 8% своєї робочої сили. Цей крок слідує за вказівкою адміністратора NASA Білла Нельсона про те, що агентство має підготуватися до виділення 300 млн доларів на марсіанський проект у 2024 фінансовому році, як запропоновано в законопроекті Сенату про витрати на торгівлю, правосуддя і науку.

Майбутнє марсіанської програми є одним із важливих рішень, що стоять перед законодавцями США, коли вони ведуть переговори щодо остаточного законопроекту з питань торгівлі, юстиції та науки. Цей захід має кінцевий термін виконання 8 березня.

Як привезти зразки з Марсу

На даний момент Конгрес уже виділив 1,74 млрд доларів на програму дослідження Марса, яку в останньому опитуванні планетологів, що проводиться раз на десятиліття, назвали найвищим пріоритетом роботизованого дослідження NASA. Але задача повернення зразків на Землю є дійсно складною. Вона передбачає, що марсохід Perseverance доставить матеріали на посадковий майданчик до злетного модуля у формі жука розміром з гараж. Він матиме ракетні двигуни, які зможуть вивести його на орбіту. Далі зразки мають потрапити на борт орбітального модуля, який і поверне їх на Землю 2033 року.

Програма є однією з найскладніших місій, коли-небудь здійснених NASA. В її межах має бути здійснено перший в історії запуск космічного апарату з іншої планети, а також перше стикування на орбіті навколо неї.

Незалежна наглядова рада NASA у вересні опублікувала свій звіт. У ньому фахівці дійшли висновку, що програма коштуватиме від 8 до 11 млрд доларів з «майже нульовою ймовірністю» дотримання проміжних термінів запуску. Тобто ніхто навіть приблизно не знає, коли та що з елементів місії буде готове, тож створити якийсь графік просто неможливо.

Агентство зараз «оцінює майбутні варіанти програми» у зв’язку з поточним бюджетним сановищем, заявили у Вашингтоні. Триває процедура внутрішньої оцінки, рекомендації будуть видані наприкінці березня.

Скільки грошей виділять, щоб привезти зразки з Марсу?

Марсіанська програма та NASA в цілому вже зіткнулися з бюджетним тиском. Через обмеження видатків у минулорічному законі про призупинення росту національного боргу законопроект про торгівлю, юстицію та науку на 2024 фінансовий рік майже напевно зіткнеться зі скороченнями порівняно з минулорічною версією. Законопроекти обох палат увійшли до прийнятого рівня бюджету на 2023 фінансовий рік у розмірі 84,2 млрд, причому законопроект Сенату становить 83,5 млрд, а законопроект Палати представників — 81,5 млрд доларів.

Білий дім домагався значного збільшення фінансування NASA — до 27,2 млрд доларів. Але в законопроекті Палати представників агенції виділили всього 25,4 млрд доларів, тобто фактично все лишилося на рівні 2023 року. Сенат, прагнучи захистити інші пріоритети фінансування, урізав би бюджет NASA ще більше — до 25 млрд доларів.

Законодавці Меріленда і Вірджинії підтримують нижчу цифру Сенату, оскільки вони хочуть вивільнити більше грошей на проекти, що приносять користь компанії Goddard — вона базується в Грінбелті (штат Меріленд) і управляє стартовим комплексом Уоллопс на східному узбережжі штата Вірджинія.

Що думають у Сенаті?

Спочатку сенатори у своєму законопроекті з питань торгівлі, юстиції та науки наказали NASA згорнути програму, якщо виявиться, що вона не зможе досягти цільового показника у 5,3 млрд доларів. Однак на липневому засіданні комітету були внесені поправки до початкового проекту звіту, щоб надати можливість скоротити чи переробити програму замість того, аби просто скасувати її повністю. Якщо американська космічна агенція вирішить відмовитися від місії на Марс, сенат спрямує більшу частину фінансування на ще нагальнішу потребу — програму Artemis.

Якщо це станеться, місячна програма додатково отримає 235 млн доларів. Що саме по собі непогано, оскільки вона дійсно є найважливішою річчю, якою зараз займається NASA. Однак при цьому отримання відповіді на питання про життя на Марсі доведеться відкласти на невизначений термін.

За матеріалами: phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine