Чорні діри руйнують тисячі зір у скупченнях

Вчені дослідили зоряні скупчення у віддалених галактиках і виявили у них чорні діри, які інтенсивно руйнують навколишні зорі. На думку вчених, саме так може відбуватися процес утворення проміжного типу цих об’єктів.

Чорні діри руйнують зорі
Чорні діри руйнують зорі. Джерело: NASA

Що руйнує зорі у скупченнях?

За допомогою космічного телескопа Chandra вчені дослідили зоряні скупчення у 108 віддалених галактиках. Зображення, отримані у рентгенівському діапазоні, свідчать, що в них проходить інтенсивне руйнування світил. І його причиною є чорна діра, що росте.

Нове дослідження опубліковане в The Astrophysical Journal. У ньому вміщено теоретичні розрахунки групи, що за певної порогової густини світил у її центрі з’явиться чорна діра. Вона почне рости швидко і необмежено, розриваючи при цьому своїх сусідів на шматки.

Результати спостережень, здійснених за допомогою Chandra, підтверджують ці припущення. Скупчення, густина яких більша за передбачений поріг, справді містять чорну діру вдвічі частіше, ніж менш густі. На думку астрономів, саме в таких умовах можуть народжуватися та швидко еволюціонувати об’єкти проміжної маси.

Чорні діри проміжної маси

Проблему чорних дір проміжної маси можна коротко схарактеризувати таким чином: вони мають існувати й еволюціонувати, але ми їх не бачимо, й гадки не маємо, що з ними відбувається. Ці об’єкти є проміжною ланкою між сингулярностями, що утворюються зі світил, та надмасивними чудовиськами, яких ми бачимо у центрах галактик.

Досі для пояснення того, як можуть утворитися чорні діри з масою у десятки й сотні тисяч мас Сонця, залучалися досить екзотичні теорії. Одна з них, наприклад, говорить про прямий колапс гігантських хмар газу одразу в об’єкт, що вміщується у сферу Шварцшильда. Але такі умови були тільки на початку існування Всесвіту, а процес цей має іти й зараз.

Ідея, що чорні діри руйнують зорі у скупченнях і завдяки цьому отримують паливо для подальшого росту, таких проблем не має. Навіть більше, вона чудово пояснює загадкові злиття, помічені обсерваторією LIGO. Деякі гравітаційні хвилі, зафіксовані нею, народилися від злиття об’єктів масою від 50 до 100 мас Сонця. На думку вчених, саме такі монстри народжуються у скупченнях.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна
Як виявити діпфейки: астрономи пропонують шукати відблиск зірок в очах
Космічний корабель Starliner розгледіли у телескоп під час стикування з МКС: фото
12 світлових років від Землі: James Webb зазнімкував екзопланету біля близької зорі
Наступний удар буде останнім: мікрометеороїд пробив корпус космічного телескопа вартістю 800 млн доларів
Китайський зонд знайшов воду на Місяці
Минула неділя виявилася найспекотнішим днем в історії Землі
Як від Землі до Місяця: астрофотограф зазнімкував величезний протуберанець
Зображення від українського аматора стало фото дня у NASA
«Зрізати шлях» до Венери: JUICE готується до історичного подвійного прольоту Місяця та Землі