Hubble виявив швидкозростаючу чорну діру в ранньому Всесвіті

Астрономи за допомогою телескопа Hubble виявили надмасивну чорну діру, що швидко зростає, у ранньому Всесвіті. Вона вважається важливою відсутньою ланкою між молодими зореутворюючими галактиками та першими надмасивними чорними дірами. Досі «космічний монстр» на прізвисько GNz7q ховався непоміченим в одній із найбільш вивчених областей нічного неба. Ця область називається полем Great Observatories Origins Deep Survey-North (GOODS-North).

GNz7q
Художнє уявлення про надмасивну чорну діру GNz7q, яка розташована всередині покритого пилом ядра галактики з активним зореутворенням. Ілюстрація: NASA

Архівні дані Hubble, отримані за допомогою Advanced Camera for Surveys, допомогли команді визначити, що GNz7q існувала вже через 750 млн років після Великого вибуху. Отже, вона є однією з найстаріших чорних дір у Всесвіті з червоним зміщенням 7,6. При цьому GNz7q швидко зростає. Теорії та комп’ютерне моделювання передбачали подібні чорні діри в галактиках з раннім зореутворенням, але досі їх не спостерігали.

GNz7q
Чорна діра GNz7q є червоною точкою в центрі знімка, зробленого телескопом Hubble у Great Observatories Origins Deep Survey-North (GOODS-North)

«GNz7q — це перший приклад чорної діри, що швидко зростає, в пиловому ядрі галактики в епоху зореутворення. Вона також є наймолодшою надмасивною чорною дірою, відомою у Всесвіті», — пояснив Сейджі Фудзімото, астроном з Інституту астрономії, фізики та геофізики Нільса Бора в Копенгагені.

Загадка сучасної астрономії

Одна з найвидатніших загадок сучасної астрономії звучить так: як надмасивні чорні діри, маса яких у мільйони або мільярди разів перевищує масу Сонця, стали такими величезними й так швидко?

Сучасні теорії пророкують, що надмасивні чорні діри починають своє життя в огорнених пилом ядрах галактик з активним зореутворенням. Потім вони починають активно поглинати навколишній газ і пил, що перетворює їх на надзвичайно яскраві квазари. Хоча ці пилові галактики з активним зореутворенням і квазари, що світяться, вкрай рідкісні, вони були виявлені у ранньому Всесвіті.

GNz7q може бути недостатньою ланкою між цими двома класами об’єктів. Ця чорна діра володіє обома аспектами галактики з активним зореутворенням і квазаром. Також у GNz7q відсутні різні особливості, які зазвичай спостерігаються у типових, дуже яскравих квазарів, що відповідають випромінюванню акреційного диска надмасивної чорної діри. Швидше за все, це пояснюється тим, що центральна чорна діра в GN7q є молодою. Ці властивості ідеально збігаються з молодим квазаром перехідної фази, що передбачало моделювання.

За матеріалами NASA

Нагадаємо, що раніше вчені виявили, що подвійні зорі іноді маскуються під чорні діри.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Тепла та сонячна погода на Марсі загрожує колонізації планети
Проєкт OPAL: NASA розсекретила результати 10-річного дослідження планет-гігантів
Інженери пропонують дешевий апарат для розвідки планет
BepiColombo вперше побачив Меркурій в новому світлі
«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі
Зіткнення в сусідній галактиці: чорна діра «обстріляла» загадковий об’єкт
Як у гігантської комети: астрономи виявили хвіст у екзопланети
Пилові бурі на Марсі можуть поглинути всю планету
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» з прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів