Чорна діра розірвала на шматки чотири зорі на очах у NASA

Дослідники NASA відправили в бездонну «пащу» жахливої ​​чорної діри вісім змодельованих зір у комп’ютерній симуляції. Чотири світила пережили зіткнення, залишившись «пошкодженими», але все ж таки утримуваними силою власної гравітації. А як щодо решти чотирьох зірок? Їх буквально розірвало на шматки.

Чорна діра
Вісім змодельованих світил відправили у «пащу» чорної діри. Зображення: CNET

Щоб перевірити жахливу силу чорних дір, дослідники з Інституту астрофізики Макса Планка в Німеччині зацікавились питанням: у яких умовах зоря зможе пережити близьке зіткнення з одним із найруйнівніших об’єктів у Всесвіті? Щоб відповісти на це питання, NASA розробила симуляцію цієї події.

Спагетування

Команда вчених використала реалістичні моделі зоряної густини, щоб створити вісім експериментальних фіктивних зірок. Кожна мала різну вагу, густину та різні орбіти, розташовані у межах 38 млн км від чорної діри розміром в 1 мільйон разів масивніше Сонця.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Чорна діра
Моделювання. Вісім зір проносяться повз одну «голодну» чорну діру. Фото: Центр космічних польотів імені Годдарда NASA

Зорі, що наближаються надто близько до чорних дір, ризикують стати жертвами приливної руйнації, яка називається спагетуванням. У результаті гігантської сили гравітації чорної діри зоря розривається і витягується у тонкі та довгі нитки, які вчені назвали космічними спагеті. Матерія спагетифікованої зорі стає частиною акреційного диска чорної діри, перш ніж буде поглинена «голодним монстром».

Як уникнути жахливої ​​долі?

Можна припустити, що у великих і масивних світил шанси уникнути тяжіння чорної діри вищі, оскільки у них більше матерії за обсягом. Проте нове моделювання показало, що це не завжди так. Чотири зорі, що пережили близьке зіткнення з чорною дірою, мали масу від 0,15 до 1 сонячної. З іншого боку, розірвані світила мали масу від 0,4 до 10 сонячних. Таким чином, для виживання суттєвої різниці між великими та маленькими об’єктами не було.

Виявилося, що ключовим фактором виживання зорі є густина. Всі чотири світила, котрі уникли розриву приливними силами чорної діри, мали високу густину в порівнянні зі спагетифікованими зорями.

Хороша новина в тому, що зоря, змодельована на зразок нашого Сонця, також була у групі вцілілих.

Нагадаємо, що раніше астрономи знайшли найближчу до Землі пару надмасивних чорних дір.

За матеріалами  Live Science

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів