Чому використовувати супутникові знімки нелегко навіть для НАТО

Повністю покладатися на супутникові знімки від комерційних постачальників занадто дорого для НАТО. Власних супутників у організації немає. А країни-учасниці з низки причин не поспішають ділитися тим, що бачать їхні апарати.

Супутниковий знімок Соледару
Супутниковий знімок Соледара. Джерело: Maxar Technologies

Комерційні знімки виявилися занадто дорогими для НАТО

Українці часто питають, чому не публікують знімків, отриманих за допомогою супутників, право користування якими у військових цілях отримала наша держава. Тим часом представники Північноатлантичного альянсу (НАТО) жаліються, що не можуть вільно використовувати супутникові знімки для своїх внутрішніх потреб.

Принаймні, про це на симпозіумі GEOINT заявив Пол Боумен, який очолює групу розвідки, спостереження та рекогностування у НАТО. Зокрема, він зазначив, що рішення повністю покладатися на знімки, які надають комерційні компанії, виявилося занадто дорогим для Альянсу.

Недешевими виявилися не тільки самі знімки, але й методики їхнього розшифровування. Фахівці НАТО провели кілька експериментів із найкращими зразками штучного інтелекту, і той показав свою високу ефективність. Проте його експлуатація виявилася занадто дорогою.

Тож, Боумен висловив надію, що кількість як приватних постачальників знімків, так і тих, хто їх обробляє, зросте. І це дозволить знизити вартість таких операцій. А до того NATO спробує розв’язати проблему за допомогою супутників, які належать країнам-учасницям.

Проблеми з об’єднанням зусиль

Наразі НАТО планує розбудовувати віртуальне супутникове угрупування Aquila. Суть його полягає у створенні мережі, яка дозволить оперативно збирати знімки з супутників країн-учасниць Альянсу, обробляти їх і розповсюджувати у ті структурні підрозділи, які їх потребують.

Але і тут є чимало перешкод. Головна з них полягає в тому, що ті країни, які мають власні супутники спостереження, не дуже поспішають ділитися результатами їхньої роботи. І не завжди це відбувалося від власної жадібності.

Річ у тім, що значна частина національних супутникових угрупувань була збудована комерційними компаніями на замовлення урядів цих країн. А значить, щодо знімків, отриманих за їхньою допомогою, діє так званий сертифікат кінцевого користувача. Тобто військові з цих країн самі можуть ними користуватися, а передавати — ні.

2020 року під час загальних навчань Альянсу довелося замість одного сервера для супутникових даних встановити чотири окремі для різних постачальників даних і надавати з них знімки різним країнам. Крім того, є й суто технічна проблема зі стандартами та протоколами. Усі ці труднощі НАТО збирається подолати найближчим часом.

За матеріалами spacenews.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine