Чому в антарктичній кризі утворюється велетенська діра

Науковці змогли пояснити, як у 2016–2017 роках у морі Ведделла біля узбережжя Антарктиди утворилася гігантська діра у кризі, яку було добре видно із супутників. Причиною її утворення стала комбінація рельєфу дна, течій та солоності води.

Діра у кризі
Діра у кризі. Джерело: NASA Earth Observatory

Діра у кризі

Кожного року, коли у Північній півкулі Землі починається літо, Антарктида, навпаки, замерзає. У морях, що її оточують, починають рости крижані поля. Яким же було здивування науковців, коли взимку 2016–2017 року в одному з них, розташованому в морі Ведделла, утворилася діра, заповнена водою, яку добре бачили супутники навіть на дуже високих орбітах. Вона мала розмір, більший за Швейцарію.

Діра не закривалася протягом кількох місяців, й кілька років потому супутники бачили її сліди. Вчені порівняли її положення з рельєфом морського дна і назвали «ополонкою Підняття Мод» на честь велетенського підводного плато, розташованого прямо під нею.

Найцікавіше у цій дірі те, що вона виникає не вперше. На супутникових знімках її фіксували ще з 1974 по 1976 роки. Проте відтоді й до середини 2010-х років вона не спостерігалася, хоча вчені впевнені, що це не випадковість, а прояв систематичного явища.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №2 2021 (183)

До товару

Як виникає колосальна ополонка?

Насправді головна причина появи в морі Ведделла гігантської діри у кризі не така вже і загадкова. Це — саме Підняття Мод під ним. Під кригою антарктичних морів існують течії теплішої й солонішої води, ніж зазвичай у них присутня.

І коли їхня циркуляція складається певним чином, підводне плато виштовхує всю цю воду вгору і вона розтоплює кригу. Однак науковці вже деякий час тому встановили, що цей процес не міг би забезпечити тих наслідків, що спостерігаються. Бо тала вода буде дуже прісною і холодною, а значить, все має знову дуже швидко замерзнути.

Саме цю проблему і розв’язали вчені з Гетеборзького університету у Швеції. Вони припустили, що має бути ще якийсь механізм утворення ополонки. У пригоді стали дані супутникових знімків, автономних дослідницьких апаратів і навіть трекерів на морських тваринах.

Завдяки цьому вчені встановили, що діра в кризі утворюється через процес, відомий як транспорт Екмана. Він полягає в тому, що коли над поверхнею води дме вітер і виникає тертя між ним і течіями, створюється додатковий рух води, спрямований під прямим кутом до напрямку вітру. Воно-то і забезпечує додаткове перенесення солі у воді, яке не дає їй замерзнути.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів