Чому Марс червоний: вчені дали нову відповідь

Знаковий пил Марса, що надає йому фірмового червоного кольору, має інше джерело формування, ніж вважалося раніше. Результати нового дослідження говорять, що він виник у ранньому минулому планети, коли вона ще була вологою.

Марс. Джерело: ESA/DLR/FU Berlin/G. Michael

Чому Марс має червоний колір

Марс легко впізнати на нічному небі за його характерним червоним відтінком. Завдяки флоту космічних апаратів, який вивчає планету, ми знаємо, що цей колір зумовлений пилом, багатим на частинки оксидів заліза. Або, кажучи простіше, іржею. Вона утворилася, коли залізо, що міститься в породах Марса, в якийсь момент почало реагувати з рідкою водою або киснем, подібно до того, як це відбувається на Землі. За мільярди років оксиди заліза перетворилися на пил і були рознесені вітрами по всій планеті. Цей процес триває й досі.

Схема, що пояснює, як Марс набув свого характерного червоного кольору. Джерело: ESA

Але оксиди заліза бувають різними, і точний хімічний склад марсіанської іржі викликає бурхливі суперечки, оскільки механізм її утворення дозволяє судити про умови навколишнього середовища на планеті в той час. А з цим тісно пов’язане питання про те, чи був Марс коли-небудь придатний для життя.

Попередні дослідження оксиду заліза, що входить до складу марсіанського пилу, засновані тільки на спостереженнях космічних апаратів, не виявили ознак наявності в ньому води. Тому дослідники тривалий час припускали, що цей конкретний тип оксиду заліза має бути гематитом, що утворився в сухих поверхневих умовах унаслідок атмосферних реакцій за мільярди років, які пройшли за раннім періодом вологого клімату Марса.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Комплект журналів Місяць та Марс

До товару

Вологий та іржавий Марс

Однак тепер ця думка поставлена під сумнів. Міжнародна група вчених вважає, що червоний колір Марса обумовлений зовсім іншим мінералом. Вони дійшли такого висновку під час лабораторного експерименту. Вчені подрібнили вулканічний базальт до розміру в 1/100 товщини людської волосини (це типові розміри зерен марсіанського пилу) і потім змішали його з різними типами оксидів заліза.

Створений у лабораторії аналог марсіанського пилу. Джерело: A.Valantinas

Подальший спектральний аналіз, проведений за допомогою тих самих методів, що застосовують марсіанські космічні апарати, показав, що червоний колір планети найкраще відповідає феригідриту.

Феригідрит — це мінерал, який утворюється під час контакту заліза з холодною водою і зберігає її сліди. Його присутність у пилу свідчить про те, що Марс «заіржавів» набагато раніше, ніж вважалося раніше — ще за часів, коли планета мала вологий клімат, і по її поверхні текли потоки води.

Хоча це відкриття і не змінює базових уявлень про причини кольору Марса, воно дозволяє зазирнути в його минуле, і зрозуміти, якої еволюції зазнала планета. За словами вчених, вони покладають великі надії на місії, які повинні будуть доставити на Землю зразки марсіанського ґрунту. Їхній аналіз дозволить точно виміряти, скільки феригідриту містить пил, що зі свого боку поліпшить розуміння того, наскільки вологою була планета за часів його утворення.

За матеріалами ESA

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів