На північному та південному полюсах Юпітера спостерігається дивовижна картина, коли кілька великих циклонів симетрично оточують один у центрі. Вчені спробували пояснити, чому так відбувається.
Циклони, що кружляють навколо полюса
Коли у липні зонд Juno почав вивчати систему Юпітера, одне з найцікавіших відкриттів він зробив щодо полюсів гігантської планети. Виявилося, що прямо над північним розташувався велетенський шторм розміром із Північну Америку, а навколо нього кружляють ще вісім таких самих.
Над південним полюсом така ж ситуація, тільки штормів по периметру центрального п’ять, а нещодавно до них приєднався шостий. Головна загадка, пов’язана з цими явищами, полягає у їхній стабільності.
Juno перебуває на полярній орбіті Юпітера. Цей факт дозволить апарату вивчити полюси Європи (супутника планети) при її близькому прольоті 29 вересня. Але усі ці роки, пролітаючи над полюсами газового гіганта, він бачить одну і ту ж картину: циклони ніби танцюють навколо центрального, зберігаючи конфігурацію правильних багатокутників.
Що сприяє стабільності штормів
Усі ці роки вчені намагалися пояснити дивовижну стабільність циклонів на полюсах Юпітера. Вони чомусь не зливаються разом, не розбігаються вусібіч та не затухають. І ось вчені зі США та Франції опублікували у Nature Astronomy статтю, у якій пояснили, чим це може бути викликано.
Вони створили модель, яка описує приполярні ділянки атмосфери Юпітера, на деяку невелику глибину. Вона передбачає, що існує стабільний приплив тепла з глибин планети й потужна течія навколо зони циклонів, яка спрямована у бік, протилежний до їхнього обертання. Саме вона і стабілізує їх у цій точці простору.
Щоправда, слідів такого припливу речовини поки що не виявили. Навіть автори статті визнають, що для того, аби пояснити усі явища, які відбуваються в атмосфері гігантської планети, необхідно буде розробити значно всеосяжніші моделі.
За матеріалами Рhys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine