«Червоні монстри»: надмасивні галактики в ранньому Всесвіті кинули виклик астрономам

Міжнародна група астрономів виявила три надмасивні галактики, які існували протягом першого мільярда років після Великого вибуху. Це відкриття ставить під сумнів наявні моделі утворення галактик.

Три надмасивні червоні галактики на знімках телескопа JWST. Джерело: NASA/CSA/ESA, M. Xiao & P. A. Oesch (University of Geneva), G. Brammer (Niels Bohr Institute), Dawn JWST Archive

Згідно з наявними уявленнями, після Великого вибуху галактики поступово формувалися всередині скупчень темної матерії. Вона захоплювала газ, перетворюючи його на гравітаційно-зв’язані структури. Надалі близько 20% цього газу увійшло до складу зір.

Однак нові дані спростовують цей погляд. Вони були зібрані в межах програми FRESCO космічним телескопом James Webb (JWST). Його безпрецедентні можливості дали змогу астрономам систематично вивчати галактики в дуже далекому і ранньому Всесвіті.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №4 (179) 2020

До товару

Проаналізувавши знімки JWST, учені виявили, що більшість ранніх галактик відповідають наявним моделям. Однак вони також знайшли три напрочуд масивні галактики із зоряними масами, порівнянними з сучасним Чумацьким Шляхом. Вони формують зорі майже вдвічі ефективніше, ніж їхні аналоги з меншою масою і галактики пізніших часів. Через високий вміст пилу, який надає їм виразного червоного кольору на знімках JWST, вони були названі «червоними монстрами».

Спектри та знімки «червоних монстрів», отримані телескопом JWST. Джерело: Джерело: Nature (2024). DOI: 10.1038/s41586-024-08094-5

Відкриття червоних монстрів показує, що масивні галактики в ранньому Всесвіті могли бути набагато ефективнішими в будівництві зір, ніж їхні пізніші побратими, і росли набагато швидше, ніж вважалося раніше. Хоча ці результати не суперечать стандартній космологічній моделі, вони порушують нові питання щодо теорій формування галактик, зокрема, проблему занадто великої кількості, занадто масивних галактик у ранньому Всесвіті.

На думку дослідників, це означає, що наявні моделі потребують доопрацювання, яке б враховувало унікальні процеси, що дозволяють деяким раннім галактикам сформуватися дуже швидко. Астрономи сподіваються, що майбутні спостереження за допомогою JWST і комплексу радіотелескопів ALMA дадуть змогу отримати додаткові відомості про червоних монстрів, а також знайти інші подібні об’єкти.

Раніше ми розповідали про те, як JWST знайшов найсамотніші квазари у Всесвіті.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів