Наш Всесвіт не оптимальний для життя: у всьому винна темна енергія

Учені створили модель, що оцінює вплив параметрів темної енергії на умови для розвитку життя в космосі. Вони дійшли висновку, що наш Всесвіт не є оптимальним для виникнення розумних істот.

Кожен об’єкт на цій світлині — далека галактика, населена мільярдами зір. У кожної з них можуть бути екзопланети, здатні підтримувати життя. Джерело: NASA, ESA, CSA, and STScI

На початку 1960-х американський астроном Френк Дрейк придумав свою знамениту формулу для розрахунку кількості позаземних цивілізацій у нашій галактиці Чумацький Шлях. Вона досі залишається об’єктом бурхливих дискусій. Деякі дослідники використовують її, намагаючись оцінити ймовірність знайти позаземний розум, інші ж вважають її просто антинауковою.

Команда вчених Единбурзького та Женевського університетів вирішила піти іншим шляхом. Замість того, щоб спробувати підрахувати абсолютну кількість спостерігачів (тобто розумного життя) у Всесвіті, вони розглянули відносну ймовірність того, що випадково обраний спостерігач населяє Всесвіт із певними властивостями.

Для цього дослідники розробили модель, в якій основна увага приділяється умовам, створюваним прискоренням розширення Всесвіту і кількістю зір, що утворюються. Вважається, що це розширення відбувається під дією таємничої сили, званої темною енергією. На неї припадає понад дві третини маси-енергії Всесвіту.

Оскільки зорі є необхідною умовою для виникнення життя в тому вигляді, в якому ми його знаємо, дослідники зробили основний наголос на розрахунку частки звичайної матерії, перетвореної на зорі за всю історію Всесвіту, для різних щільностей темної енергії. Чим вона більша — тим більше зір. А отже, тим більше шансів на те, що в однієї з них розвинеться життя.

Який вигляд матиме одна й та сама область Всесвіту з погляду кількості зір за різних значень густини темної енергії. За годинниковою стрілкою зліва направо: без темної енергії, з тією самою густиною темної енергії, що і в нашому Всесвіті, в 30 і 10 разів більшою густиною темної енергії ніж у нашому Всесвіті. Джерело: Oscar Veenema

На подив дослідників модель показала, що в найбільш «ефективному» Всесвіті цей показник становитиме 27%, у той час, як у нашому Всесвіті він дорівнює лише 23%. Це означає, що спостережуване астрономами значення щільності темної енергії не є тим, яке, згідно з моделлю, максимізувало б шанси на появу життя. Говорячи іншими словами, ми живемо в «неоптимальному» Всесвіті з далеко не найвищими шансами на утворення розумних форм життя.

Раніше ми розповідали про те, як темна енергія пов’язана з чорними дірами.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі
Зіткнення в сусідній галактиці: чорна діра «обстріляла» загадковий об’єкт
Як у гігантської комети: астрономи виявили хвіст у екзопланети
Пилові бурі на Марсі можуть поглинути всю планету
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» з прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет
Науковці знайшли спосіб підтвердити антропний принцип