Chandra допоміг астрономам знайти дуже самотню галактику

Під час спільних спостережень, здійснених рентгенівським телескопом Chandra та обсерваторією Gemini, астрономам вдалося отримати зображення галактики 3C 297. Вона здивувала дослідників своєю «самотністю».

Галактика 3C 297. Фіолетовий колір відповідає даним Сhandra, зелений — обсерваторії Gemini, червоний — радіотелескопу VLT. Блакитний та помаранчевий колір взяті зі знімків, зроблених телескопом Hubble.

3C 297 розташована на відстані 9,2 млрд світлових років від Землі. Таким чином ми бачимо її такою, якою вона була під час молодості нашого Всесвіту.

Галактика має дуже незвичайні характеристики. Вона містить квазар (активну надмасивну чорну діру), який викидає потужні джети, видимі в радіодіапазоні. Що стосується оточення 3C 297, то воно дуже нагадує галактичні скупчення. Так, галактика оточена великою кількістю газу, нагрітого до температури в мільйони градусів. Вироблений 3C 297 джет врізається в нього, створюючи «гарячу точку» рентгенівського випромінювання. Це теж цілком типово для скупчень галактик.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Однак у випадку з 3C 297 є одна важлива особливість. Галактика перебуває в космосі в гордій самотності, не маючи жодних близьких сусідів. Можливо, у неї є невеликі карликові компаньйони, які занадто малі, щоб їх могли побачити телескопи. Але все одно, відсутність поруч із нею інших великих галактик, виглядає дивним.

Галактика 3C 297 (анотована версія). Фіолетовий колір відповідає даним Сhandra, зелений — обсерваторії Gemini, червоний — радіотелескопу VLT. Блакитний та помаранчевий колір взяті зі знімків, зроблених телескопом Hubble.

На думку дослідників, колись на місці 3C 297 дійсно існувало скупчення. Однак гравітаційне тяжіння найбільшої галактики в поєднанні з взаємодіями між ними призвело до того, що галактики-компаньйони поступово злилися з нею в єдине ціле. Отже, 3C 297 варто називати не скупченням галактик, а «викопною групою». Сьогодні це найдальший подібний об’єкт, знайдений астрономами. Попередні рекордсмени знаходяться на відстані 4,9 та 7,9 млрд світлових років.

Ви також можете почитати про знайдену телескопом James Webb галактику в ранньому Всесвіті, в якій вже змінилося кілька поколінь зір.

За матерыалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів