Поруч із добре відомою і дуже яскравою галактикою у ранньому Всесвіті знайшли карликову зоряну систему, багату на різноманітні речовини. Дослідження показують, що у ній вже змінилося кілька поколінь зір.
Сусідка гігантської системи
Вчені, які працюють із даними телескопа James Webb Space Telescope, опублікували дані досліджень незвичної карликової галактики, яку він побачив у ранньому Всесвіті. Її відкрили під час спостереження іншої зоряної системи — SPT0418-47.
Вона відома своєю незвичною яскравістю і великою кількістю пилу. SPT0418-47 розташована на відстані 12 млрд св. років від нас, тобто ми бачимо її такою, якою вона була менше, ніж за 2 млрд років після Великого вибуху. Її світло викривляється і підсилюється гравітаційним лінзуванням.
Коли вчені спрямували космічний телескоп James Webb на SPT0418-47, то побачили пляму світла, що сяяла біля її краю. Це була ще одна, карликова, галактика, яка отримала позначення SPT0418-SE. За словами астрономів, раніше її затьмарювало світло більшої галактики.
Аналіз зображень показує, що SPT0418-SE перебуває на відстані 16 тис. св. років від SPT0418-47. Для порівняння це в 10 разів ближче, ніж Магелланові хмари від Чумацького Шляху. Тож ці дві зоряні системи зливаються чи принаймні гравітаційно взаємодіють.
Галактика, у якій змінилося кілька поколінь зір
Однією з найцікавіших особливостей SPT0418-SE є її незвичне багатство різноманітними хімічними елементами. І це дуже дивно, оскільки для утворення необхідні зорі, що вибухають як наднові. А це означає, що у карликовій системі мало змінитися кілька поколінь зір.
Коли це встигло відбутися, поки що незрозуміло. Точно відомо, що SPT0418-47 сформувалася через 1,4 млрд років після Великого вибуху. Тож і її супутник повинен мати приблизно такий самий вік. І якщо сама взаємодія двох зоряних систем добре підтверджує усі припущення про те, як еволюціонував Всесвіт, то із самими зорями не все так просто.
Вчені припускають, що процес зореутворення у двох галактиках розпочався дуже рано і відбувався надзвичайно ефективно. Буквально за кілька сотень мільйонів років змінилося 3—4 покоління світил, які й збагатили простір важкими елементами.
За матеріалами www.space.com.
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine