Блакитні надгіганти можуть утворюватися внаслідок злиття двох зір

Науковці зробили нове припущення щодо утворення одних з найгарячіших зір у Всесвіті. Вони припустили, що блакитні надгіганти утворюються внаслідок злиття менших зір, що призводить до інтенсифікації термоядерних реакцій.

Блакитний надгігант
Блакитний надгігант

Нові дослідження астрономів

Міжнародна група дослідників під керівництвом вчених із Канарського астрономічного інституту (IAC) знайшла ключі до природи деяких найяскравіших і найгарячіших світил нашого Всесвіту, які називаються блакитними надгігантами. Хоча ці зорі спостерігалися неодноразово, їхнє утворення залишалося загадкою для астрономів протягом десятиліть.

Моделюючи нові зоряні моделі та аналізуючи велику вибірку даних у Великій Магеллановій Хмарі, дослідники знайшли переконливі докази того, що більшість блакитних надгігантів могли утворитися в результаті злиття двох світил, пов’язаних у подвійну систему. 

Блакитні надгіганти типу B — це дуже яскраві та гарячі зорі. Вони щонайменше в 10 000 разів яскравіші, в 2–5 разів гарячіші й від 16 до 40 разів важчі за Сонце. Згідно з традиційними уявленнями, вони мають дуже швидко еволюціонувати, а отже, їх рідко можна побачити. Чому ж ми спостерігаємо їх так багато?

Важливим ключем до розгадки їхнього походження є той факт, що більшість блакитних надгігантів є одиночними, тобто не мають гравітаційно зв’язаного супутника, який можна було б виявити. Однак більшість молодих масивних зір народжуються у подвійних системах із супутниками. Чому блакитні надгіганти самотні? Відповідь: вони є результатом злиття двох великих світил.

Блакитні надгіганти утворюються під час злиття зір

У новому дослідженні під керівництвом Атіри Менон міжнародна команда астрофізиків, що займається комп’ютерними обчисленнями та спостереженнями, змоделювала детальні моделі злиття зір і проаналізувала вибірку з 59 ранніх блакитних надгігантів у Великій Магеллановій Хмарі, галактиці-супутнику Чумацького Шляху.

Але чи можуть такі злиття також пояснити виміряні властивості блакитних надгігантів? Астрономи виявили, що зорі, народжені в результаті таких злиттів, мають більший успіх у відтворенні поверхневого складу, зокрема, посилення ліній азоту і гелію, у великій частині зразка, ніж звичайні зоряні моделі. Це вказує на те, що злиття може бути домінантним каналом утворення блакитних надгігантів.

Це дослідження робить великий стрибок у розв’язанні старої проблеми формування блакитних надгігантів і вказує на важливу роль злиття зір у морфології галактик та їхніх зоряних популяцій.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine