Австралійський суперкомп’ютер створив дивовижний знімок наднової

Найновіший австралійський суперкомп’ютер Setonix допоміг астрономам створити високодеталізований портрет залишку наднової G261.9+5.5. Її спалах спостерігався в епоху плейстоцену.

Залишок наднової G261.9 +5.5. Джерело: Wasim Raja/CSIRO; Pascal Elah/Pawsey)

У 1967 році астрономи виявили залишок наднової, який отримав позначення G261.9 +5.5. Він розташований на відстані від 10 до 15 тисяч світлових літ від Землі, його діаметр становить близько 100 світлових років. За оцінками астрономів, спалах наднової стався близько мільйона років тому.

Під час недавнього дослідження, австралійські вчені провели ряд спостережень G261.9+5.5.. Для цього вони залучили комплекс ASKAP, який складається з 36 антен, здатних функціонувати як єдиний телескоп. Зібрані у процесі спостережень дані, потім були передані оптоволоконним кабелем до дослідницького центру Поузі для їхньої обробки, на нещодавно встановленому суперкомп’ютері Setonix.

Комплекс радіотелескопів ASKAP Джерело: CSIRO

Через 24 години Setonix видав дуже ефектний портрет G261.9+5.5, який демонструє складну структуру залишку наднової. Зафіксоване ASKAP радіовипромінювання походить від високоенергетичних електронів, захоплених стиснутими ударною хвилею міжзоряними магнітними полями.

Дослідники невипадково обрали для тестування комп’ютера залишки наднової. Обробка та візуалізація такого складного об’єкта потребує великих обсягів обчислювальної потужності та оперативної пам’яті. Вже найближчим часом співробітники центру Поузі планують суттєво наростити потужність Setonix, що дозволить ще більше прискорити обробку даних та збільшити віддачу від багатьох наукових проєктів.

Ви також можете подивитися на дивовижний знімок, який демонструє зіткнення галактик.

За матеріалами https://www.sciencealert.com

Тільки цікаві новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine