Астрономи знайшли ознаки існування планети у далекій галактиці

На сьогодні астрономам вдалося підтвердити існування понад чотирьох тисяч екзопланет. Майже всі вони розташовані в радіусі трьох тисяч світлових років від Землі. І в цьому немає нічого дивного: чутливості сучасних телескопів поки недостатньо, щоб ідентифікувати більш далекі світи.

Але завдяки вдалому збігу обставин часом астрономам вдається зазирнути значно далі. Система M51-ULS-1 — це саме той випадок. Вона є рентгенівською подвійною зорею, що складається з надкомпактного об’єкта (нейтронної зорі або чорної діри) та зірки-гіганта. Надкомпактний об’єкт активно поглинає речовину свого компаньйона, що призводить до утворення великої кількості рентгенівського випромінювання. Тому M51-ULS-1 є своєрідним «маяком», який добре видно навіть попри величезну відстань до системи: вона розташована в галактиці M51 (також відомій як галактика Вир), що перебуває на відстані близько 30 млн світлових років від Землі.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №6 (181) 2020

До товару

Ліворуч — композитне зображення галактики M51. Квадрат позначає положення системи M51-ULS-1. Праворуч — система M51-ULS-1 в уявленні художника. Джерело: X-ray: NASA/CXC/SAO/R. DiStefano, et al.; Optical: NASA/ESA/STScI/Grendler; Illustration: NASA/CXC/M.Weiss

У процесі вивчення M51-ULS-1 рентгенівському телескопу Chandra вдалося виявити дещо незвичайне. 20 вересня 2012 року світність M51-ULS-1 раптом почала падати. Вона знизилася майже до нуля, а потім знову відновилася. Це тривало близько трьох годин. За словами вчених, на графіку даних «затемнення» мало симетричну форму, що дуже нагадує зміни яскравості зір, викликані транзитами екзопланет по їхньому диску.

У процесі подальшого аналізу астрономи виключили низку потенційних версій і дійшли висновку, що з великою ймовірністю подія дійсно була викликана якимось тілом, яке тимчасово затулило потік рентгенівського випромінювання. Розрахунки показали, що такий ефект могла б дати планета розміром з Сатурн, орбіта якої пролягає на відстані близько 2,5-3 млрд км від надкомпактного об’єкта.

Знімок галактики M51 та її супутника NGC 5195 (ліворуч), зроблений телескопом Hubble. Джерело: NASA, ESA, S. Beckwith (STScI), and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

На жаль, навіть якщо «затемнення» справді було викликане екзопланетою, то ми навряд чи отримаємо підтвердження її існування найближчими роками. Для цього необхідно дочекатись нового подібного транзиту — і якщо розрахунки дослідників правильні, він відбудеться лише через 60 років. Проте знахідка є значним кроком уперед у виявленні далеких екзопланет. Астрономи вже планують вивчити архіви рентгенівських телескопів у пошуках слідів аналогічних подій в інших галактиках.

За матеріалами: https://www.nasa.gov

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів