Астрономи знайшли нову туманність, утворену пульсаром

Австралійські астрономи за допомогою радіотелескопів MeerKAT і Parkes відкрили нову пульсарну вітрову туманність, активну в радіодіапазоні. Подібні об’єкти утворюються, коли випромінювання від нейтронної зорі іонізує навколишній газ.

Пульсарна вітрова туманність
Пульсарна вітрова туманність. Джерело: www.nasa.gov

Дивовижні туманності

Вчені з Університету Західного Сіднею нещодавно відкрили нову пульсарну вітрову туманність. У цьому їм допомогли розташовані в Австралії радіотелескопи MeerKAT та Parkes, а також Австралійський кілометровий масив антен.

Пульсарні вітрові туманності — це дифузні об’єкти, які утворюються поруч із нейтронною зорею. Остання є залишком світила, що вибухнуло, як наднова. При цьому значна частина матеріалу останнього повільно розсіюється у просторі. Якщо це відбувається достатньо повільно, або на його шляху зустрічаються газ і пил, тоді утворюється щось схоже на те, що побачили австралійські астрономи.

Ключову роль у процесі утворення таких об’єктів відіграють високоенергетичні частинки, які надходять від пульсара. Вони іонізують газ і примушують його випромінювати електромагнітні хвилі в різних діапазонах. Вивчаючи їх спектри, можна багато дізнатись як про самі нейтронні зорі, так і про їхнє оточення.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Пульсарна вітрова туманність «Потору»

Нова пульсарна вітрова туманність отримала назву «Потору» — на честь невеличкої австралійської сумчастої тваринки. Одразу після її виявлення вчені використали низькочастотний приймач радіотелескопа Parkes і виявили сам пульсар, який її породив. Він отримав позначення PSR J1638–4713.

Астрономи кажуть, що нова туманність має форму, дуже характерну для подібних утворень. Пульсар рухається крізь середовище з надзвуковою для нього швидкістю. Внаслідок цього в напрямку його руху туманність набуває форму ударної хвилі. А ось з протилежного боку частинкам ніщо не заважає і вони утворюють хвіст, подібний до кометного.

Згідно з дослідженням, пульсарна вітрова туманність «Потору» перебуває на відстані щонайменше 32,5 тис. світлових років від нас і має розмір у радіодіапазоні приблизно 68,5 світлових років, тоді як її рентгенівський розмір здається в 10 разів меншим.

Що стосується PSR J1638–4713, то він має період обертання 65,74 мілісекунди та міру дисперсії 1553 пк/см³. Спостереження показали, що він є досить молодим: його вік становить близько 24 тис. років. Рухається він зі швидкістю 1000 км/с.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів