Астрономи знайшли мінінептуни та суперюпітер біля сонцеподібних зір

Міжнародна команда астрономів виявила екзопланети біля двох сонцеподібних зір. Про це йдеться у статті, опублікованій у нещодавньому випуску журналу Astronomy & Astrophysics.

Зоряна система з мінінептуном

Одна з цих зір, відома під позначенням TOI-2141, розташована на відстані 250 світлових років від Землі. За своїми розмірами вона практично ідентична Сонцю. Водночас зоря трохи старша і містить менше важких елементів.

Мінінептун в уявленні художника. Джерело: NASA/GSFC/Frank Reddy

Аналіз даних, зібраних телескопом TESS, виявив періодичні зменшення яскравості, що свідчать про наявність у неї компаньйона, чий діаметр утричі перевершує діаметр Землі. Під час подальших спостережень, виконаних за допомогою спектрографа SOPHIE, встановленого на 1,93-метровому телескопі Обсерваторії Верхнього Провансу, астрономи з’ясували, що його маса у 24 рази більша за земну. Отже, йдеться про мінінептун.

Екзопланета робить один оберт навколо своєї зорі за 18 днів, рівноважна температура поверхні оцінюється в 450 °C. Її густина дає змогу припустити наявність кам’янистого ядра й атмосфери з великою кількістю води, хоча й виключно в газоподібній формі через високу температуру.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Зоряна система з мінінептуном і суперюпітером

Друга зоря TOI-1736 розташована на відстані 290 світлових років від Землі. Вона на 15% більша за Сонце і містить трохи більше важких елементів. Спостереження показали, що насправді TOI-1736 є подвійною системою: у неї є невелика холодна зоря-компаньйон. Однак її орбіта проходить доволі далеко, тож вона не може завадити двом екзопланетам, які обертаються навколо основної зорі.

Перша з цих екзопланет теж є мінінептуном. Її діаметр у 2,5 раза, а маса в 13 разів перевершують земну. Екзопланета робить один оберт навколо зорі за 7 днів. Через таку близькість її атмосфера розігріта до температури в 800 °C.

Суперюпітер в уявленні художника. Джерело: NASA’s Goddard Space Flight Center/S. Wiessinger

Друга екзопланета не є транзитною, тому її діаметр невідомий. Однак астрономам вдалося встановити її масу. Вона в дев’ять разів більша за масу Юпітера. Екзопланета робить один оберт навколо зорі за 570 днів і її орбіта проходить у зоні населеності. Звичайно, оскільки вона є газовим гігантом, у неї немає твердої поверхні. Однак якщо у неї є великі супутники з атмосферою, на їхній поверхні зможе існувати вода в рідкому вигляді.

За словами дослідників, вони також виявили ознаки можливої третьої екзопланети у TOI-1736, що обертається на більшій відстані. Тому вони мають намір продовжити вивчення цієї системи, щоб підтвердити її існування.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів