Астрономи зазнімкували таємничі радіокільця

Використовуючи масив радіотелескопів MeerKAT, астрономи отримали найдетальніші на сьогодні знімки загадкових кілець, що спостерігаються в радіодіапазоні. 

Одне з гігантських кілець, сфотографованих радіотелескопом MeerKat. Джерело: J. English (U. Manitoba) / EMU / MeerKAT / DES (CTIO)

Гігантські кільця були виявлені 2020 року під час спостережень, виконаних на австралійському радіотелескопі ASKAP. Їхній діаметр становить приблизно мільйон світлових років. Це значно більше, ніж розмір нашої Галактики. Загадкові структури завели астрономів у глухий кут: раніше їм не доводилося стикатися з подібними утвореннями.

У спробі розкрити загадку кілець дослідники скористалися південноафриканським радіотелескопом MeerKAT. У процесі спостережень їм вдалося встановити, що ці структури оточують галактики, у центрі яких розташовані активні надмасивні чорні діри. Також астрономам вдалося знайти всередині кілець кілька радіониток, природа яких залишається невідомою.

За підсумками спостережень вчені висунули три основні гіпотези походження кілець. Згідно з першою версією вони є продуктами гігантського вибуху в центрі галактики, викликаного подією на кшталт злиття двох надмасивних чорних дір. Згідно з другою гіпотезою, кільця виникли в результаті активності джетів, що вириваються з галактичного ядра. Третя версія говорить, що річ у спалаху зореутворення в галактиці, яка викинула за її межі гарячий газ, котрий сформував сферичну ударну хвилю.

За словами вчених, у майбутньому вони мають намір продовжити спостереження, щоби розкрити природу незвичайного феномену. Нагадаємо, що недавно MeerKat зазнімкував найбільшу ударну хвилю у Всесвіті.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine