Вчені побачили «танок» двох надмасивних чорних дір

Команда американських астрономів стала свідками епічного «танцю» двох надмасивних чорних дір, розташованих у центрі далекої галактики. Вже найближчим часом вони зіллються в єдиний об’єкт.

Дві надмасивних чорних діри в уяві художника. Джерело: Caltech/R. Hurt (IPAC)

Знайдена пара чорних дір розташована в центрі квазара PKS 2131-021 — далекої галактики, ядро якої є потужним джерелом випромінювання. Як правило, його джерело — діяльність активно поглинаючої речовину надмасивної чорної діри. Однак цей випадок став винятком. У ході аналізу архіву даних радіоспостережень квазара за останні 45 років дослідники дійшли висновку, що в його центрі знаходиться не одна, а відразу дві надмасивні чорні дірки.

Очевидно, друга чорна діра в ядрі PKS 2131-021 залишилася після її злиття з іншою галактикою. В даний час обидва гіганти перебувають у своєрідному гравітаційному «танці». У процесі обертання однієї навколо одної відстань між ними поступово скорочується.

Зараз чорні діри розділені дистанцією в 2000 а.о., що приблизно у 50 разів більше за середню відстань від Сонця до Плутону. За галактичними мірками це зовсім небагато. Розрахунки показують, що через якихось 10 тисяч років об’єкти зіллються воєдино. Цей процес супроводжуватиметься виділенням величезної кількості енергії та утворенням гравітаційних хвиль.

Раніше ми писали про те, як астрономи знайшли пару чорних дір, захованих у центрі блазара.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine