Зафіксований 9 жовтня гамма-сплеск GRB221009A є найбільшим в історії. Енергія фотонів від нього становить 18 ТеВ. Вважається, що він утворився у процесі спалаху надзвичайно потужної наднової.
Найпотужніший гамма-сплеск в історії
9 жовтня орбітальна обсерваторія зафіксувала надзвичайно потужний спалах, максимум якого припадав на рентгенівський та гамма-діапазон. Спочатку вчені вирішили, що це відносно невеликий спалах, який відбувся десь у нашій Галактиці. Його позначили як Swift J1913.1+1946.
Однак пізніше аналіз параметрів спалаху показав, що насправді він відбувся на відстані 2,4 млрд світлових років від нас і є одним із найпотужніших зафіксованих гамма-сплесків. Тоді його перейменували на GRB221009A.
Китайська висотна обсерваторія Large High Altitude Air Shower Observatory (LHAASO), яка призначена для дослідження черенковського випромінювання, також вивчала цей сплеск. Вона визначила, що фотони від нього мали енергію 18 ТеВ.
За всю історію спостережень за небом зафіксовано усього кілька подій, фотони від яких мали енергію, яка вимірюється ТеВ. А енергія, вища за 10 ТеВ, взагалі ніколи раніше не спостерігалася в однієї частинки. Для порівняння, найпотужніше зіткнення у Великому адронному колайдері мало енергію лише 13 ТеВ, і цей результат складався з енергій двох частинок.
Що викликало цей спалах?
Гамма-сплески — одні з найпотужніших процесів, відомих людству. Під час них за лічені секунди виділяється стільки ж енергії, скільки випромінює зоря, подібна до нашого Сонця, впродовж 10 мільярдів років.
При цьому бувають вони кількох видів, які можуть відрізнятися джерелом і характером протікання. Наприклад, 2017 року під час зіткнення двох нейтронних зір астрономи спостерігали короткий гамма-сплеск.
Природа GRB221009A достеменно не відома. Але поки що він більш схожий на довгий гамма-сплеск. Ці колосальні спалахи утворюються, коли помирають найбільші зорі у Всесвіті. Надзвичайно потужний спалах наднової надає величезної енергії частинкам.
Дослідження GRB221009A все ще тривають. Поки що відомо, що він відбувся у віддаленій галактиці, де спостерігається підвищена кількість пилу. Можливо, у майбутньому астрономи зрозуміють, що зробило його настільки потужним.
За матеріалами www.sciencealert.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine