ALMA зазнімкував наслідки злиття нейтронних зір

Радіообсерваторія ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) вперше зафіксувала міліметрове випромінювання з боку спалаху GRB 211106A, викликаного зіткненням двох нейтронних зір. Вчені вже підтвердили, що цей вибух був одним із найпотужніших коротких гамма-сплесків, які коли-небудь спостерігалися в історії астрономії.

Природа коротких гамма-сплесків

Гамма-сплески є найяскравішими й високоенергетичними подіями у Всесвіті. Протягом кількох секунд вони випромінюють більше енергії, ніж наше Сонце за мільярди років свого життя.

Короткий гамма-сплеск в уявленні художника. Джерело: NRAO/AUI/NSF

За тривалістю всі гамма-сплески діляться на короткі та довгі. Короткі сплески пов’язані з такими подіями, як зіткнення надкомпактних об’єктів (нейтронних зір та/або чорних дір). На думку вчених, саме вони відповідальні за формування найважчих елементів у Всесвіті, таких як золото та платина. Ці речовини синтезуються під час ядерних реакцій, які супроводжують зіткнення нейтронних зір.

Також під час коротких гамма-сплесків відбувається виділення великої кількості енергії у формі гравітаційних хвиль, а наступний вибух супроводжується джетами, які рухаються з навколосвітловими швидкостями. Коли один із джетів виявляється спрямований у бік Землі, астрономи фіксують короткий імпульс гамма-випромінювання, що й дало назву подібним подіям.

Найпотужніший гамма-сплеск в історії

Проблема вивчення коротких гамма-сплесків пов’язана з тими, що їхня середня тривалість становить лише кілька десятих секунд. Після спалаху утворюється післясвічення, яке виникає через взаємодію джетів з навколишнім газом — проте його досить складно виявити. До сьогодні астрономи зареєстрували лише кілька коротких гамма-сплесків у радіодіапазоні, й жодної такої події у міліметровому діапазоні.

Анімація, яка демонструє випромінювання від гамма-сплеску GRB 21106A. Джерело: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), T. Laskar (Utah), S. Dagnello (NRAO/AUI/NSF)

Тим важливіші отримані ALMA дані. Спочатку гамма-сплеск GRB 211106A був зафіксований космічною обсерваторією Swift. Але, в той час, як телескоп зумів засікти рентгенівське випромінювання, яке його супроводжувало, йому не вдалося ідентифікувати саму галактику, в якій сталося злиття зір.

Після цього астрономи залучили ALMA. Проведені обсерваторією спостереження у міліметровому діапазоні дозволили визначити, що GRB 211106A знаходився значно далі за початкові оцінки. Сплеск стався лише через 5,5 млрд років після Великого вибуху. З урахуванням фактора розширення Всесвіту, відстань до нього зараз становить приблизно 20 млрд світлових років. Це означає, що GRB 211106A є одним із найпотужніших гамма-сплесків в історії астрономії.

Раніше ми розповідали про те, як астрономам вдалося виявити джерело ізольованих коротких гамма-сплесків.

За матеріалами https://public.nrao.edu

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine