Міжнародна група астрономів виявила хмари на екзопланеті WASP-127b та виміряла їхню висоту. Доповідь про це була зроблена на конференції Europlanet Science Congress 2021.
Порівняння Сонячної системи та системи WASP-127. Джерело: David Ehrenreich/Université de Genève, Romain Allart/Université de Montréal
WASP-127b класифікується як «гарячий Сатурн». Орбіта планети проходить на відстані 0,05 а.е. від центральної зорі, а її атмосфера розігріта до температури, що сягає 1100°C. Це призводить до її «роздуття»: при радіусі, що в 1,3 раза перевищує юпітеріанський, маса об’єкту поступається масі Юпітеру аж у п’ять разів. На сьогодні WASP-127b є однією з найбільш «пухких» екзопланет, знайдених астрономами.
Команда дослідників вивчила транзити WASP-127b на тлі батьківської зорі. Для цього вони взяли дані телескопа Hubble в інфрачервоному діапазоні та дані у видимому світлі, зібрані спектрографом ESPRESSO, що змонтований на Дуже великому телескопі Європейської Південної обсерваторії (VLT ESO). Подальший аналіз не обійшовся без сюрпризів.
Астрономам вдалося знайти сліди натрію, але на менших висотах, ніж очікувалося. Крім того, в інфрачервоному діапазоні були виявлені ознаки водяної пари, а у видимому діапазоні вони відсутні. Це означає, що на нижчих висотах її випромінювання екранується хмарами, непрозорими у видимому спектрі, але прозорими в інфрачервоному. За розрахунками, вони зосереджені в шарах атмосфери з тиском у діапазонах від 0,3 до 0,5 мілібара.
Спостереження за допомогою ESPRESSO також показали, що WASP-127b рухається в напрямку, протилежному обертанню своєї зорі. При цьому її орбітальна площина нахилена щодо екваторіальної площини системи. Це свідчить про те, що екзопланета зазнала впливу якогось невідомого об’єкта й, можливо, лише недавно перейшла на нинішню орбіту.
За матеріалами: https://phys.org