Астрономи вивчили атмосферу гарячого юпітеру

Використовуючи один із телескопів Gemini, міжнародна команда астрономів змогла визначити кількість води та окису вуглецю в атмосфері далекої екзопланети. Результати дослідження були опубліковані у недавньому випуску журналу Nature.

Гарячий юпітер в уявленні художника. Джерело: ESA/Hubble

Астрономи обрали своєю метою екзопланету WASP-77Ab. Це газовий гігант, що обертається навколо сонцеподібної зорі, розташованої від нас на відстані 340 світлових років. Його радіус в 1,2 раза, а маса в 1,7 раза перевершують юпітеріанські. Орбіта планети знаходиться на відстані всього 0,024 а. о. (3,5 млн км) від поверхні зорі, тому її атмосфера розігріта до значних 1100°C. Вчені називають такі об’єкти гарячими юпітерами.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Через свої розміри та температуру гарячі юпітери є чудовими лабораторіями для проведення атмосферних досліджень. Звісно, ​​ми поки не можемо відправити до них космічні апарати, проте є інший метод. Якщо вивчити світло, що пройшло крізь атмосферу екзопланети, й провести його спектральний аналіз, можна визначити, які речовини в ній присутні.

Спочатку дослідники планували використовувати для аналізу атмосфери WASP-77Ab орбітальну обсерваторію Hubble, однак через її завантаженість їм довелося скористатися 8,1-метровим телескопом Gemini South, що розташований у Чилі.

Телескоп упорався з поставленим завданням. Йому вдалося проаналізувати світло, що пройшло крізь газову оболонку WASP-77Ab. Це дозволило визначити, що вона містить водяну пару та моноксид вуглецю. Навіть більше, дослідники змогли обчислити відносні кількості кисню та вуглецю в атмосфері екзопланети. Ці дані відповідали очікуванням і були приблизно такими, як і у центральної зорі системи.

За матеріалами https://phys.org/news/2021-10-scientists-atmosphere-planet-light-years.html

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів