Астрономи відкрили перший троянський астероїд Сатурна

Міжнародна група астрономів підтвердила, що астероїд 2019 UO14 є троянським астероїдом Сатурна. На сьогодні це перший такий об’єкт, знайдений біля шостої планети від Сонця.

Портрет Сатурна. Джерело: NASA/JPL/Space Science Institute

Троянськими астероїдами називають тіла, розташовані в околицях точок Лагранжа L₄ і L₅. У цих місцях гравітація планети та Сонця врівноважують одна одну. Це дозволяє астероїдам залишатися там протягом довгого часу. Вони рухаються навколо Сонця вздовж орбіти планети в 60° попереду (точка L₄) або позаду неї (точка L₅).

Найбільше троянських астероїдів у Юпітера. На сьогодні астрономи знайшли понад 10 тисяч таких об’єктів. Настільки велика кількість пояснюється сусідством планети з поясом астероїдів. Вони стануть метою місії Lucy, яка здійснить прольоти кількох юпітеріанських троянців у 2027–2033 роках.

Схема Головного пояса астероїдів, а також троянських астероїдів Юпітера. Джерело: ESA/Hubble, M. Kornmesser

У більшої частини інших планет Сонячної системи, зокрема й нашої, теж є троянські астероїди (хоч і в не такій великій кількості, як у Юпітера). Донедавна одним із небагатьох винятків був Сатурн. Але тепер астрономам теж вдалося знайти його першого троянця. Він отримав позначення 2019 UO14.

Астероїд 2019 UO14 був вперше помічений у 2019 році, але тоді ще не було відомо, чи є він троянським. Щоб надати йому це звання, астрономам потрібно було уточнити його орбітальні характеристики. Для цього провели серію спостережень, а також вивчили архівні знімки. Вони підтвердили, що 2019 UO14 дійсно є троянським астероїдом Сатурна. Він перебуває на 60° попереду планети та робить один оберт навколо Сонця за 30 років.

Як і більшість інших троянських астероїдів, 2019 UO14, імовірно, має нестабільну орбіту. На неї впливає не тільки гравітація Сатурна, а і Юпітера. Дослідницька група підозрює, що астероїд був троянським лише кілька тисяч років і, найімовірніше, залишиться ним ще приблизно тисячу років.

За матеріалами Phys.org

В ранньому Всесвіті помітили незвичну галактику, що «росте зсередини»
Стартап Vast відправить на орбіту космічну станцію Haven-1 в 2025 році
Астрономи відкрили перший троянський астероїд Сатурна
Космічний буксир: ESA профінансує місію з обслуговування геостаціонарних супутників
Європейський дослідник астероїдів зробив прощальні знімки Землі та Місяця
Дані телескопа James Webb суперечать моделям реіонізації
У пошуках життя в Сонячній системі: пряма трансляція запуску місії Europa Clipper
Назустріч Землі: Hubble зазнімкував спіральну галактику, що згасає та наближається до Чумацького Шляху
Звідки на Землю потрапили «будівельні блоки» життя
Лице з виразом болю: Perseverance знайшов дивовижну скелю