Астрономи відкрили перший троянський астероїд Сатурна

Міжнародна група астрономів підтвердила, що астероїд 2019 UO14 є троянським астероїдом Сатурна. На сьогодні це перший такий об’єкт, знайдений біля шостої планети від Сонця.

Портрет Сатурна. Джерело: NASA/JPL/Space Science Institute

Троянськими астероїдами називають тіла, розташовані в околицях точок Лагранжа L₄ і L₅. У цих місцях гравітація планети та Сонця врівноважують одна одну. Це дозволяє астероїдам залишатися там протягом довгого часу. Вони рухаються навколо Сонця вздовж орбіти планети в 60° попереду (точка L₄) або позаду неї (точка L₅).

Найбільше троянських астероїдів у Юпітера. На сьогодні астрономи знайшли понад 10 тисяч таких об’єктів. Настільки велика кількість пояснюється сусідством планети з поясом астероїдів. Вони стануть метою місії Lucy, яка здійснить прольоти кількох юпітеріанських троянців у 2027–2033 роках.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Марс №1 2024 (190)

До товару

Схема Головного пояса астероїдів, а також троянських астероїдів Юпітера. Джерело: ESA/Hubble, M. Kornmesser

У більшої частини інших планет Сонячної системи, зокрема й нашої, теж є троянські астероїди (хоч і в не такій великій кількості, як у Юпітера). Донедавна одним із небагатьох винятків був Сатурн. Але тепер астрономам теж вдалося знайти його першого троянця. Він отримав позначення 2019 UO14.

Астероїд 2019 UO14 був вперше помічений у 2019 році, але тоді ще не було відомо, чи є він троянським. Щоб надати йому це звання, астрономам потрібно було уточнити його орбітальні характеристики. Для цього провели серію спостережень, а також вивчили архівні знімки. Вони підтвердили, що 2019 UO14 дійсно є троянським астероїдом Сатурна. Він перебуває на 60° попереду планети та робить один оберт навколо Сонця за 30 років.

Як і більшість інших троянських астероїдів, 2019 UO14, імовірно, має нестабільну орбіту. На неї впливає не тільки гравітація Сатурна, а і Юпітера. Дослідницька група підозрює, що астероїд був троянським лише кілька тисяч років і, найімовірніше, залишиться ним ще приблизно тисячу років.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів