Астрономи побачили падіння уламків планети на білий карлик

Спостереження у рентгенівських променях за одним з білих карликів дозволило побачити, як на нього падають рештки планети, перетворюючись на високотемпературну плазму. Це перше пряме спостереження процесу, про який вчені раніше тільки здогадувалися.

Падіння уламків на білий карлик
Падіння уламків на білий карлик. Джерело: University of Warwick/Mark Garlick

Рентгенівські промені від падіння уламків

Астрономи з Університету Ворика проаналізували дані спостережень білого карлика G29-38 за допомогою рентгенівського телескопа Chandra. Роздільна здатність апарата дозволяє виокремити сигнал від саме цієї відносно близької зорі. Завдяки цьому було зроблено висновок, що до появи Х-променів призвело падіння на поверхню високотемпературної плазми.

І вчені навіть знають, звідки ця плазма взялася. Це рештки планет, які падають на білий карлик. Ці компактні об’єкти й самі є лише тим, на що перетворюються зорі головної послідовності після стадії червоного гіганта. Скидання зовнішніх оболонок призводить до часткового чи повного руйнування їхніх планет.

Навколо білих карликів формуються диски пилу та уламків. І матеріал з них починає поступово осідати на зорю. Конкретно у випадку з G29-38 було встановлено, що на нього падало майже 1,63 тисячі тонн за секунду. При цьому вся ця маса кремнію, кисню та важчих елементів перетворювалася на плазму з температурою 100 тис. градусів.

Склад уламків білих карликів

Зафіксоване падіння уламків — перша така подія, яку вдалося спостерігати безпосередньо. Хоча непрямі докази того, що навколо цих маленьких, але дуже щільних зір обертається маса уламків і вони регулярно падають на них, вчені мали вже кілька десятиліть.

Свідченням того були зміни у спектрах зір. Білі карлики складаються переважно з вуглецю та гелію. Тому в їхніх спектрах майже відсутні лінії металів. І якщо у спектрі з’являються ознаки важких елементів, то це означає, що відбулося падіння уламків.

Ці спостереження досі були надзвичайно цінними для астрономів. Адже це був практично єдиний спосіб дізнатися, з чого ж складаються екзопланети. Саме завдяки спостереженню падіння матеріалу на білий карлик люди переконалися, що Земля за своїм хімічним складом не є унікальною. А значить, умови на інших планетах теж можуть не дуже відрізнятися від наших.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії