Астрономи побачили падіння уламків планети на білий карлик

Спостереження у рентгенівських променях за одним з білих карликів дозволило побачити, як на нього падають рештки планети, перетворюючись на високотемпературну плазму. Це перше пряме спостереження процесу, про який вчені раніше тільки здогадувалися.

Падіння уламків на білий карлик
Падіння уламків на білий карлик. Джерело: University of Warwick/Mark Garlick

Рентгенівські промені від падіння уламків

Астрономи з Університету Ворика проаналізували дані спостережень білого карлика G29-38 за допомогою рентгенівського телескопа Chandra. Роздільна здатність апарата дозволяє виокремити сигнал від саме цієї відносно близької зорі. Завдяки цьому було зроблено висновок, що до появи Х-променів призвело падіння на поверхню високотемпературної плазми.

І вчені навіть знають, звідки ця плазма взялася. Це рештки планет, які падають на білий карлик. Ці компактні об’єкти й самі є лише тим, на що перетворюються зорі головної послідовності після стадії червоного гіганта. Скидання зовнішніх оболонок призводить до часткового чи повного руйнування їхніх планет.

Навколо білих карликів формуються диски пилу та уламків. І матеріал з них починає поступово осідати на зорю. Конкретно у випадку з G29-38 було встановлено, що на нього падало майже 1,63 тисячі тонн за секунду. При цьому вся ця маса кремнію, кисню та важчих елементів перетворювалася на плазму з температурою 100 тис. градусів.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Склад уламків білих карликів

Зафіксоване падіння уламків — перша така подія, яку вдалося спостерігати безпосередньо. Хоча непрямі докази того, що навколо цих маленьких, але дуже щільних зір обертається маса уламків і вони регулярно падають на них, вчені мали вже кілька десятиліть.

Свідченням того були зміни у спектрах зір. Білі карлики складаються переважно з вуглецю та гелію. Тому в їхніх спектрах майже відсутні лінії металів. І якщо у спектрі з’являються ознаки важких елементів, то це означає, що відбулося падіння уламків.

Ці спостереження досі були надзвичайно цінними для астрономів. Адже це був практично єдиний спосіб дізнатися, з чого ж складаються екзопланети. Саме завдяки спостереженню падіння матеріалу на білий карлик люди переконалися, що Земля за своїм хімічним складом не є унікальною. А значить, умови на інших планетах теж можуть не дуже відрізнятися від наших.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів