Міжнародна група дослідників отримала безпрецедентне зображення космічної нитки, що з’єднує дві галактики, які активно формуються. Вона існувала в часи, коли вік Всесвіту становив близько 2 млрд років.

Одним зі стовпів сучасної космології є існування темної матерії, яка становить близько 85% усієї матерії у Всесвіті. Під впливом гравітації темна матерія утворює складну космічну павутину, що складається з ниток, на перетинах яких виникають найяскравіші галактики. Ця павутина є фундаментом, на якому побудовані всі видимі структури у Всесвіті. Всередині ниток тече газ, який служить паливом для зореутворення в галактиках.
Прямі спостереження за цим газом дали б змогу вченим краще зрозуміти процес формування та еволюції галактик. Однак його вивчення неймовірно складне. Навіть найпоширеніший елемент, водень, випромінює лише слабке світіння, що робить практично неможливим його пряме спостереження приладами попереднього покоління.

Щоб вирішити цю проблему, міжнародна група вчених залучила спектрограф MUSE, встановлений на Дуже великому телескопі ESO. Але навіть з урахуванням його можливостей, дослідницькій групі довелося провести одну з наймасштабніших кампаній зі спостереження, збираючи дані протягом сотень годин.

У підсумку астрономам вдалося отримати одне з найчіткіших на сьогодні зображень космічної нитки. Вона існувала за часів, коли вік Всесвіту становив лише 2 млрд років. Нитка простягається на 3 млн світлових років і з’єднує дві галактики, в кожній з яких знаходиться активна надмасивна чорна діра.
Надалі дослідники скористалися суперкомп’ютерними симуляціями Всесвіту, щоб порівняти розрахунковий вигляд нитки та її реальне зображення. На їхню радість, вони виявили суттєву узгодженість між наявною теорією та реальністю. У майбутньому вчені мають намір продовжити спостереження, щоб виявити більше подібних структур і отримати більш повне уявлення про них.
За матеріалами Phys.org