Астрономи не знайшли гало з темної матерії у галактик в скупченні Печі

Команда європейських астрономів виконала спостереження низки карликових галактик й знайшла підтвердження тому, що вони оточені гало з темної матерії. Цей результат суперечить стандартній космологічній моделі.

Скупчення галактик у сузір’ї Печі. Джерело: ESO

Згідно зі стандартною космологічною моделлю, переважна більшість галактик оточена гало, складених з частинок таємничої темної матерії. Вона бере участь в електромагнітній взаємодії й тому недоступна прямому спостереженню. Водночас її можна виявити за гравітаційним впливом на сусідні галактики.

Група європейських астрономів вирішила перевірити положення стандартної моделі. Для цього вони використовували карликові галактики у сузір’ї Печі. Теоретично, гало з темної матері повинні захищати їх від припливних взаємодій, викликаних впливом гравітації їхніх сусідів. Тому вчені проаналізували очікуваний рівень обурення, який відчувають карликові галактики, і потім порівняли його з реальними знімками скупчення.

Виявилося, що частина карликових галактик у Скупченні Печі має спотворену форму, що свідчить про відсутність стабілізуючого ефекту з боку гало темної матерії. Крім того, вчені порівняли картину, яка спостерігається, з теоретичними розрахунками рівня спотворення в залежності від внутрішніх властивостей галактик та їхньою віддаленістю від центру скупчення. Виявилося, якщо пояснювати спотворення у межах стандартної моделі, то галактики мали б вже зруйнуватися.

Нагадаємо, що раніше астрономи вже знайшли кілька галактик, які не мають гало із темної матерії. Згідно з найпопулярнішою версією, вони втратили його, внаслідок зіткнень зі своїми сусідами.

Раніше ми розповідали, як телескоп James Webb виявив сліди найдавнішої темної матерії.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine