Астрономи довго шукали маленьку чорну діру і нарешті знайшли

Астрономи повідомляють, що знайшли у подвійній системі чорну діру у 2,7 раза важчу за Сонце. Це дуже цікавий результат з огляду на те, що вчені ще не бачили подібного об’єкта з масою менш як 5 сонячних, і навіть є припущення, що їх насправді не існує.

Чорна діра у подвійній системі
Чорна діра у подвійній системі. Джерело: phys.org

Маломасивна чорна діра

Науковці з Китайської академії наук опублікували 10 вересня в журналі Nature Astronomy статтю, в якій повідомили про відкриття маломасивної чорної діри у подвійній системі. Цю подію можна назвати довгоочікуваною, хоча, з іншого боку, вона кидає виклик деяким науковим теоріям.

Вся річ у статистиці чорних дір проміжної маси, які вчені виявили протягом останніх десятиліть. За цей час їх було знайдено чимало: до двох десятків. Ось тільки всі вони були в діапазоні від 5 до 25 сонячних мас. І це дуже дивно, адже теорія передбачає, що й об’єкти у 3–5 разів важчі за Сонце, також мають існувати.

Однак досі їх виявлено не було, і це змусило вчених будувати гіпотези щодо того, що існує якийсь механізм, який у разі вибуху наднової заважає їхньому утворенню. Наприклад, що частина викинутої маси зорі падає назад на новонароджену чорну діру і змушує її рости.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2021 (182)

До товару

Також існує припущення, що під час вибухів, які породжують маломасивні чорні діри, зв’язок між компонентами подвійної системи руйнується і чорну діру викидає в космос. А там немає притоку речовини, який міг би видати її існування. Тож ми просто не здатні побачити подібні об’єкти.

Нова чорна діра

І от з’явилося нове дослідження китайських астрономів. Вони зацікавилися системою G3425 і дослідили її, використовуючи наземний телескоп Large Sky Area Multi-Object Fiber Spectroscopic Telescope (LAMOST) та дані супутника Gaia.

Вони-то і допомогли зрозуміти, що система складається з двох об’єктів. Бачимо ми, щоправда, тільки зорю масою у 2,7 сонячної. Жодних ознак іншого джерела випромінювання в системі немає. Але якесь важке тіло присутнє. І це може бути тільки чорна діра. Її маса оцінюється у 3,6 сонячної, тобто вона потрапляє саме в той проміжок, в якому цих об’єктів досі не виявляли.

Новина сенсаційна сама по собі. Але орбіта, якою разом кружляють зоря та чорна діра, виявилася ще цікавішою. Вона достатньо широка й один оберт нею триває 880 діб. При цьому вона майже кругова. Сучасні теорії вибуху наднової просто не здатні пояснити, як така конфігурація може утворитися після нього. Отже, можна з повним правом сказати, що відкриття кидає їм виклик.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів