Астрономи дослідили кулясте скупчення М14

За допомогою космічного телескопа Hubble астрономи дослідили кулясте скупчення M14. Вони склали його карту у псевдокольорах, які відповідають хімічному складу атмосфер зір. Виявилося, що у цьому скупченні відсутні кілька типів світил, котрі зустрічаються в інших подібних асоціаціях.

Кулясте скупчення М14
Кулясте скупчення М14. Джерело: NOIRLAB/NSF/AURA

Що показала карта М14

У дослідженні, опублікованому 7 січня 2022 року, астрономи розповіли про результати спостереження кулястого скупчення M14. Це один із найбільших і найвідоміших подібних об’єктів у нашій Галактиці. Але досі його склад залишався невивченим. Тепер дослідники закрили цю прогалину за допомогою космічного телескопа Hubble.

Використовуючи дані спектрографів космічної обсерваторії, астрономи склали карту М14 у псевдокольорах. Це допомогло визначити хімічний склад зір, які є членами скупчення, та оцінити, до яких поколінь вони належать.

Виявилося, що це кулясте скупчення аномально бідне на такі легкі й розповсюджені елементи, як оксиген та магній. Крім того, вчені не знайшли у М14 екстремальних типів світил, які достатньо часто зустрічаються в інших подібних кластерах. Не виявилося у ньому і зір з незвичайно високим вмістом гелію. Зате у цьому скупченні присутня велика кількість світил з підвищеною металічністю. Вони належать до другого зоряного покоління.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Дослідження кулястих скупчень продовжується

Кулясті скупчення — одні з найяскравіших об’єктів у Всесвіті. Ці зоряні кластери зазвичай складаються з великої кількості яскравих світил. Тому, коли ми розглядаємо іншу галактику, то точки кулястих скупчень — це перше, що впадає у вічі.

Водночас кулясті скупчення й досі не дуже добре вивчені. Відомо, що вони містять у собі деякі з найстаріших зір Галактики. Крім того, як виявилося нещодавно, багато чорних дір зоряної маси народжується саме у кулястих скупченнях. Поточне дослідження одного з найбільших скупчень M14 або Месьє 14 — тільки один з етапів розуміння цих об’єктів. Цей зоряний кластер розташований від нас на відстані 30 тисяч світлових років, його світність у 400 тисяч разів більша за сонячну.

Джерело: phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів