Астрономи знайшли землеподібну екзопланету біля ультрахолодної зорі

Міжнародна команда дослідників повідомила про виявлення раніше невідомої екзопланети, що отримала позначення SPECULOOS-3 b. За своїми розмірами та масою вона нагадує Землю.

Землеподібна екзопланета біля червоного карлика в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Екзопланета була знайдена в межах проєкту SPECULOOS, метою якого є пошук світів біля ультрахолодних карликових зір. Він здійснюється за допомогою мережі роботизованих телескопів, розташованих по всьому світу.

Знайдений світ обертається навколо ультрахолодного червоного карлика, розташованого на відстані 55 світлових років від Землі. Ця зоря в 10 разів менша за Сонце (за розмірами її можна порівняти з Юпітером) і в тисячу разів тьмяніша.

Інша важлива відмінність полягає в тому, що зорі подібного класу мають величезну тривалість життя. Вона вимірюється сотнями мільярдів, а в деяких випадках може досягати й трильйона років. На думку вчених, у далекому майбутньому ультрахолодні червоні карлики стануть останніми зорями, чиє світло опромінюватиме Всесвіт.

Що стосується екзопланети, то за розмірами та масою SPECULOOS-3 b нагадує Землю. На думку вчених, цей світ теж складається зі скельних порід. Щоправда, на цьому подібності закінчуються. Орбіта SPECULOOS-3 b проходить на дуже невеликій відстані від зорі. Вона робить один оберт навколо неї всього за 17 годин. Хоча червоні карлики і випромінюють набагато менше енергії, через подібну близькість поверхні, екзопланети досягає в 16 разів більше енергії, ніж поверхні Землі. На думку астрономів, якщо у SPECULOOS-3 b і була атмосфера, зоряний вітер давно її здув.

Найімовірніше SPECULOOS-3 перебуває в приливному захопленні. Це означає, що вона завжди повернута до зорі одним боком, де панує вічний день, у той час, як інша півкуля залишається територією вічної ночі.

За словами дослідників SPECULOOS-3 є перспективною ціллю для поглиблених спостережень за допомогою інших телескопів, зокрема James Webb. Вони дадуть змогу отримати важливі відомості про мінералогію поверхні екзопланети.

Раніше ми розповідали про те, чи може існувати життя в системі червоного карлика.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна