Астрономи знайшли залишок загиблої зорі

Команда австралійських астрономів повідомила про виявлення раніше невідомого залишку наднової. Його вік становить кілька тисяч років.

Зображення залишку наднової G321.3-3.9 у рентгенівському діапазоні. Джерело: Mantovanini et al., 2024.

Коли наднові спалахують, то оболонка загиблої зорі розлітається на всі боки, формуючи ударну хвилю, що розширюється з величезною швидкістю. Коли вона стикається з навколишнім газом і пилом, це призводить до формування характерних туманностей, які й називають залишками наднових.

Вивчення залишків наднових важливе для астрономів, оскільки вони відіграють ключову роль в еволюції галактик, розсіюючи важкі елементи, які потім входять до складу наступного покоління зір. Також вони нагрівають міжзоряне середовище і, як вважається, відповідальні за прискорення галактичних космічних променів.

У 1997 році астрономи виявили джерело випромінювання, яке отримало позначення G321.3-3.9. Воно має еліптичну форму і випромінює в радіо- і рентгенівському діапазоні. Тож дослідники запідозрили, що воно являє собою залишок наднової.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Майже через 30 років ця здогадка, нарешті, отримала підтвердження. Проаналізувавши дані з низки оглядів, команда астрономів з Університету Кертіна дійшла висновку, що G321.3-3.9 дійсно є залишком наднової. Результати вимірювань показали, що він перебуває на відстані від 2 300 до 3 300 світлових років від Землі. Оцінка відстані дає змогу припустити, що діаметр залишку становить близько 62-97 світлових років, а його вік перебуває в діапазоні 1700-4000 років.

За словами дослідників, передбачуваний вік залишку наднової менший, ніж можна було б очікувати, виходячи з форми оболонки та низької яскравості на радіочастотах. Крім того, поки що їм не вдалося знайти в цьому регіоні жодного пульсара, який можна було б із ним пов’язати.

Раніше ми розповідали про те, як астрономи досліджували еволюцію наднової типу Ia.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів