Астрономи зазнімкували сферу Стремгрена

Співробітники Європейської Південної обсерваторії опублікували мальовниче зображення, отримане Оглядовим телескопом VLT. Воно демонструє туманність Gum 41.

Туманність Gum 41, що являє собою приклад сфери Стремгрена. Джерело: ESO/VPHAS+ team

Туманність Gum 41 являє собою класичний приклад сфери Стремгрена. Це сферична оболонка з іонізованого водню, яка світиться завдяки потужному випромінюванню розташованої в центрі зорі. Точніше кажучи, зір. Хоч ми бачимо один дуже яскравий об’єкт, насправді він являє собою пару з двох молодих масивних світил. Дистанція між ними настільки мала, що їх неможливо розрізнити окремо в масштабі такого зображення.

Gum 41 є частиною набагато більшого регіону, який іноді називають туманністю Курча, що біжить. Вона являє собою регіон активного зореутворення, розташований на відстані 6500 світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Центавр.

У цьому регіоні «мешкає» безліч пар новонароджених зір, включно з яскравим об’єктом, який можна побачити на правій нижній околиці туманності Gum 41. Уже в найближчому, за астрономічними масштабами, майбутньому на них чекає трагічний кінець. На відміну від нашого Сонця, чий термін життя становить близько 10 млрд років, масивні світила, що утворюють ці пари, проіснують лише кілька мільйонів років. Після їхньої смерті туманності на кшталт Gum 41 втратять джерело підсвічування та назавжди зникнуть.

Раніше ми розповідали про те, як астрономи зазнімкували темну вежу в космосі.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь:  https://t.me/ustmagazine