Астрономи побачили утворення золота від злиття нейтронних зір

Надпотужний космічний телескоп James Webb і його попередник Hubble разом спостерігали довгий гамма-спалах (GRB), який стався під час зіткнення двох щільних нейтронних зір мільйони років тому. У результаті, як виявили інструменти телескопів, це злиття породило чисте золото.

Злиття нейтронних зір
Злиття нейтронних зір в уявленні художника. Джерело: NOIRLab/NSF

Нейтронні зорі є результатом наднових, або вибухів, пов’язаних із зорями, що помирають, які не перетворюються на чорні діри. На початку цього тижня JWST був використаний для виявлення нейтронної зорі в серці відомої наднової, яка, як вважали вчені, існувала, але її не могли побачити досі.

Оскільки ці тіла, по суті, є маленькими та щільними кульками, під час їхнього зіткнення насправді відбувається щось величезне. За допомогою двох космічних телескопів науковці з Римського університету змогли помітити яскраве сяйво, відоме як кілонова, що складається з важких елементів, таких як срібло і золото, які утворилися в результаті бурхливого злиття мертвих світил.

«Було дуже цікаво вивчати кілонову, використовуючи потужні телескопи Hubble і James Webb. Це вперше, коли ми змогли переконатися, що метали, важчі за залізо і срібло, були щойно виготовлені на наших очах», — розповіла Елеонора Троя, астрофізикиня з Римського університету.

Як пояснюється у звіті, довші гамма-спалахи зазвичай асоціюються зі смертю однієї зорі, а не зі злиттям двох. Утім, у випадку GRB 230307A, який був виявлений італійською місією Fermi у 2023 році і є другим за тривалістю (200 секунд) серед коли-небудь виявлених подібних енергетичних сплесків, ця традиція ставиться під сумнів.

Нове дослідження, опубліковане цього тижня в журналі Nature, показує, що коли нейтронні зорі існують у бінарних парах, як у випадку цієї наднової та пов’язаної з нею кілонової, відомої як AT2017gfo, їхнє зіткнення, схоже, сприяє утворенню не лише заліза та срібла, а й золота. Цей золотий спалах допоможе вченим краще зрозуміти, як взагалі утворився Всесвіт.

«Злиття нейтронних зір може призвести до створення ідеального середовища для інтенсивного синтезу важких елементів, яке наразі неможливо створити штучно. Вивчення злиття нейтронних зір допомагає нам переписати незрозумілі глави нуклеосинтезу — наукового терміну для позначення процесу утворення нових атомних ядер, що відбувався у перші секунди після Великого вибуху», — сказав Ю-Хан Ян, керівник дослідницької групи Римського університету.

Раніше ми повідомляли про те, як гамма-сплеск спричинив збурення в земній атмосфері.

За матеріалами Space

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна