Астронавти на МКС перетворили на воду 98% сечі

На Міжнародній космічній станції випробували новий апарат UPA з удосконаленим процесом переробки сечі на воду. Тепер астронавтам вдається регенерувати 98% води, і її можна у менших кількостях завозити з Землі.

Завдяки цьому фільтру на МКС регенерується вода
Завдяки цьому фільтру на МКС регенерується вода. Джерело: NASA

Новий регенератор води

Астронавти на МКС змогли перетворити на воду 98% сечі, що накопичується на борту. Для цього вони використали новий удосконалений процесор сечі (UPA), який приєднали до бортової Системи екологічного контролю та життєзабезпечення (ECLSS).

ECLSS використовувалася на МКС і раніше. Однак її ефективність складала від 93 до 94%. Це означало, що на кожному циклі переробки безповоротно втрачалося 6–7 літрів води.

Спочатку UPA не вдалося перетворити 98% сечі на воду. Частину її він перетворював на розсіл. Тоді до нього додали блок під назвою BPA, який працював тільки з цим продуктом, завдяки чому вдалося досягти бажаного результату.

BPA бере розсіл, створений UPA, і пропускає його через серію спеціальних мембран, які вводять його в сухе повітря, що випаровує воду, яка в ньому міститься. В результаті утворюється вологе повітря, що не відрізняється від того, яким дихають члени екіпажу МКС, і далі його можна збирати осушувачами ECLSS.

Чому на МКС настільки важлива вода?

Експерименти з сечею на МКС можна було би вважати незначними, та ще й погано пахнучими. Проте ефективне використання води на орбіті надзвичайно важливе. Кожен її літр доводиться завозити з Землі, й коштує це кілька тисяч доларів.

У міру того, як на орбіті працюватиме все більше людей, споживання води зростатиме. Ідеалом, звичайно, була б 100-відсоткова регенерація, але поки вона лишається недосяжною. Однак, можливо, у майбутньому її вдасться реалізувати.

При цьому варто зазначити, що астронавти на орбіті не п’ють власну сечу, як часто думають ті, хто вперше чує про систему регенерації. Вода на борту МКС має значно кращу якість, ніж у більшості систем водопостачання на Землі.

Системи ECLSS ретельно випробовуються, аби переконатися, що вони виконують своє призначення, та продемонструвати, що кожен елемент може функціонувати впродовж тривалого часу, не вимагаючи великого обсягу технічного обслуговування чи заміни запчастин.

За матеріалами www.space.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії