Астронавти МКС помітили загадкове світіння в атмосфері Землі

Минулого тижня астронавти на борту Міжнародної космічної станції зареєстрували загадковий синій спалах у небі над Європою. Спочатку його прийняли за звичайну блискавку. Однак, на відміну від більшості блискавок, які виглядають як довгий електричний розряд, цей спалах нагадував величезну синю кулю над континентом.

Знімок таємничого світіння зробив французький астронавт Тома Песке, який нещодавно поділився дивовижними світлинами Землі з космосу. Спалахом виявилося так зване короткочасне світіння рідкісний тип блискавок у верхніх шарах атмосфери.

Загадкове світіння над Європою
Загадкове світіння над Європою. Фото: NASA, Томас Песке

Ці форми блискавок дуже короткочасні, а помітити їх надзвичайно складно. Ба більше, їх виявили відносно нещодавно. У 2018 році схожі величезні блискавки спостерігалися в експерименті ASIM на борту МКС. Це наступник більш раннього експерименту THOR, запропонований данським астронавтом Андреасом Могенсеном, який у 2015 році зафіксував нові види блискавок спрайти, струмені та ельфи.

Спрайти це вертикальні надвисокі яскраві спалахи червоного чи блакитно-зеленого світла. Сині струмені блискавки, що спрямовуються з грозових хмар у стратосферу. А ельфи являють собою потужні електромагнітні імпульси, що тривають долі секунди. Усі вони різняться за кольором, який залежить від атмосферного складу. На Землі азот робить спрайти червоними, але на Юпітері багата на водень атмосфера надає їм синього забарвлення.

Усі згадані форми блискавок дуже короткочасні, тому дослідникам довелося переглядати фотографії Могенсена кадр за кадром, щоб «упіймати» ці рідкісні явища. Фактично, фотокамера Тома Песке випадково вловила один із таких синіх струменів.

«Особливістю цього виду блискавок є те, що лише кілька десятиліть тому вони вважались чимось міфічним. Їх іноді бачили пілоти та вчені, але всі вони не були впевнені в існуванні такого явища. Тепер, спостерігаючи за ними з МКС, ми зможемо підтвердити, що ельфи та спрайти цілком реальні!» прокоментував астронавт Тома Песке.

За матеріалами Gizmodo

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії